Více než čtvrtina Evropanů nikdy nepoužila počítač

Třetina obyvatel Evropské unie nikdy nevyužila internet. Před dvěma lety podíl lidí bez zkušenosti s internetem činil čtyřicet procent. Vyplývá to z průzkumu, o kterém informovala Evropská komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klávesnice počítače

Klávesnice počítače | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Více než čtvrtina Evropanů přitom nikdy nepoužila ani samotný počítač.

Z domova se v Unii připojují k internetu zhruba dvě pětiny obyvatel. "Ti co internet doma nemají, nejčastěji uvádějí, že ho nepotřebují nebo že si ho nemůžou dovolit," řekl mluvčí Českého statistického úřadu Ladislav Pištora, který se výzkumem podrobněji zabýval.

Česká republika za celoevropským průměrem ještě stále trochu zaostává. "Internet z domova využije zhruba čtyřicet procent lidí," upřesnil Pištora. Uživatelů internetu je ale podle něj v Česku daleko víc. "A to zhruba 54 procent. Ti jej však používají v práci nebo ve škole."

Lidé, kteří internet nepoužívají vůbec, jsou většinu ve věku od 75 let. Tuto skupina dále tvoří lidé se základním vzděláním, u nás i se středním vzděláním bez maturity.

"Naopak největší skupinu uživatelů internetu tvoří mladí lidé, hlavně pak studenti," doplnil Pištora.

Mezi země, kde je internet vůbec nepopulárnější, patří Island. Tam jej využívá osmdesát procent domácností. Na konci žebříčku se pak umístilo Rumunsko, s patnácti procenty uživatelů.

Přečtěte si také:
Představuje internet nebezpečí?
Za více peněz dostali méně internetové muziky
EU přitvrdí v boji proti zneužívání osobních dat na internetu

Rádio Česko, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme