Více než polovina mladých Ukrajinců uvažuje o emigraci

Z Ukrajiny houfně odcházejí mladí lidé do zahraničí. V rodné zemi nevidí dobrou ekonomickou budoucnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodina Mať se tyčí nad Kyjevem | Foto: Petr Vavrouška | Zdroj: Český rozhlas

Podle průzkumu kyjevské agentury Sofija uvažuje více než polovina Ukrajinců ve věku 18 a 29 let o emigraci, část z nich skončí v České republice. Na svých webových stránkách to uvádí Rádio Svobodná Evropa.

Natálie Čuriková z ukrajinské redakce Rádia Svobodná Evropa vysvětluje, že hlavním důvodem odchodu mladých Ukrajinců do zahraničí je touha po kvalitním vzdělání. Z více než 800 ukrajinských univerzit se totiž ani jedna neumístila na žebříčku 500 nejlepších univerzit na světě.

„Také chtějí lepší pracovní perspektivy a seberealizaci, protože na dnešní Ukrajině ty sociální výtahy nefungují. Protože osoba, která dostala dobré vzdělání, si pak nemůže najít dobré zaměstnání. To je problém korupce,“ uvedla Čuriková ve Světě o jedné a ilustrovala to na konkrétním příkladu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody odchodu mladých Ukrajinců ze země přiblížila ve Světě o jedné Natálie Čuriková z ukrajinské redakce Rádia Svobodná Evropa

„Jedna bývalá modelka dostala práci ve vedení jednoho z nejlepších muzeí na Ukrajině. Dala za to úplatek 50 tisíc dolarů a ještě tam zaměstnala svou 22letou dceru.“

Z Ukrajiny už odešla sedmina obyvatelstva země, celkem asi šest milionů Ukrajinců. To podle Natálie Čurikové představuje vážný problém pro ekonomiku země. A časem to bude problém ještě vážnější.

„Žádná země, která neřeší problém zaměstnávání mladých lidí, nebude mít inovační technologie, nebude mít inovační ekonomiku a zůstane u průmyslu nebo zemědělství,“ poznamenala Čuriková s tím, že recept na řešení situace vláda nejenže nemá, ale ani nehledá.

„Ta situace je teď taková, že vláda se víc stará o vlastní životní úroveň než o životní úroveň těch mladých lidí a vůbec Ukrajinců,“ myslí si Natálie Čuriková z ukrajinské redakce Rádia Svobodná Evropa.

Dana Votýpková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme