Více policistů, zákaz pyrotechniky. Evropská města na konci roku posilují bezpečnost

S blížícím se koncem roku zvyšují evropské metropole svá bezpečnostní opatření – omezují třeba přístup na některá místa, posilují policejní hlídky nebo zakazují používání pyrotechniky. Řada z nich totiž dostala v poslední době varování před teroristickým útokem, k němuž by mohlo dojít o silvestrovské noci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční Vídeň (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

O celoevropském nebezpečí se veřejnost dozvěděla nedávno z Rakouska, které varování jako jediné zveřejnilo, s odvoláním na „spřátelenou tajnou službu“.

I když podle jednoho z mluvčích vídeňské policie zatím neexistuje důkaz, že by strůjci silvestrovského útoku byli v Evropě nebo že by takový útok byl opravdu reálný, je potřeba brát hrozbu vážně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O silvestrovských bezpečnostních opatřeních v Evropě mluvil redaktor ČRo Vojtěch Berger

Před silvestrovskými oslavami, které každoročně do Vídně přilákají statisíce lidí, tak v centru města hlídkují policisté se samopaly, větší pozornost se věnuje zavazadlům bez dozoru například na nádražích a policie častěji kontroluje doklady u lidí na ulici.

Že je obezřetnost na místě, naznačují zprávy z Belgie. Tamní prokuratura dnes informovala, že policie v Bruselu zatkla dva lidi, kteří chtěli v době volna na konci roku zaútočit ve městě na „několik symbolických míst“.

Při prohlídkách se u nich doma našly propagandistické materiály hnutí Islámský stát, nenašly se však výbušniny nebo zbraně. V Belgii nyní platí druhý nejvyšší stupeň pohotovosti, kdy se útok považuje za možný a pravděpodobný.

Belgická policie zatkla dva lidi podezřelé z přípravy teroristických útoků

Číst článek

Viditelná i skrytá opatření zavádí na konci roku i Berlín, kde u Braniborské brány tradičně bude jedna z největších oslav nového roku na světě s účastí kolem milionu lidí.

Kolem areálu, kde se tato „party“ uskuteční, bude 13 kilometrů bezpečnostního plotu. Účastníci by měli počítat s tím, že jim pořadatelé prohledají batohy nebo kabelky. Zakázané jsou ostré předměty, skleněné lahve a cokoli, co třeba jen trochu připomíná zbraň.

Itálie zase na silvestra zakázala ve stovkách měst a obcí pyrotechniku.

V Moskvě zavřou v noci na Nový rok Rudé náměstí, kde bude právě koncert – lidé se tam dostanou jenom na pozvánku. A i v ulicích ruské metropole bude víc policistů než obvykle. Celkem jich má být o silvestrovské noci po celém Rusku v pohotovosti 300 tisíc.

ČRo, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme