Viceprezident opustil utkání amerického fotbalu. Někteří hráči při hymně na protest poklekli

Americký viceprezident Mike Pence opustil v neděli zápas Národní fotbalové ligy (NFL) poté, co někteří hráči poklekli během zpěvu národní hymny. Pokleknutím sportovci protestují proti násilí vůči menšinám v USA, informovala agentura Reuters. Pence svůj odchod zdůvodnil tím, že nehodlá poctít svou přítomností akci, která nerespektuje americkou hymnu a vlajku.

Indianapolis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viceprezident Mike Pence a jeho žena Karen při hymně na začátku zápasu v americkém fotbalu mezi mužstvy Indianapolis Colts a San Francisco 49ers ve státě Indiana. | Zdroj: Reuters

Pence hodlal zhlédnout zápas v americkém fotbalu mezi mužstvy Indianapolis Colts a San Francisco 49ers ve státě Indiana, v němž až do nástupu do funkce viceprezidenta USA působil jako guvernér. Při tradičním zahájení utkání americkou hymnou ale řada hráčů sanfranciského týmu poklekla. Několik hráčů ze soupeřova mužstva mělo navíc zkřížené ruce a na sobě černá trička s nápisem „Budeme" na hrudi a „Bojovat za rovnost, spravedlnost, jednotu, respekt, dialog a příležitost" na zádech. Američané drží tradičně během hymny pravou ruku na srdci.

Vkleče proti Trumpovi. Během hymny protestovaly stovky hráčů NFL. Neakceptovatelné, napsal prezident

Číst článek

„Opustil jsem dnes zápas Colts, protože prezident Trump ani já nepoctíme svou přítomností žádnou událost, která znevažuje naše vojáky, naši vlajku nebo naši národní hymnu," uvedl Pence v prohlášení zveřejněném poté, co zápas opustil.

Podle mnohých Američanů pokleknutím během hymny hráči znevažují svou vlast i vojáky, kteří za její svobodu bojovali či bojují v zahraničí. Jiní ale upozorňují na jejich ústavní právo svobodně vyjádřit nesouhlas s poměry v zemi.

Národní hymnu v amerických sportovních arénách hrají a zpívají před zahájením každého ligového utkání. Na protest proti policejnímu násilí vůči menšinám během ní poklekají hráči při zápasech amerického fotbalu po celých Spojených státech.

Prezident Donald Trump dal několikrát najevo svůj odmítavý postoj k protestu. Na konci září dokonce vyzval vedení NFL, aby těm sportovcům, kteří dávají najevo své názory během americké hymny, neumožnilo hrát. Fanoušky vyzval, aby hry bojkotovali.

Trump v nedělním tweetu uvedl, že Pence požádal, aby utkání v Indianapolis opustil, pokud by některý hráč poklekl, „a znevážil tak naši zemi". „Jsem na něj a na druhou dámu Karen hrdý," dodal prezident na twitteru s odkazem na Penceovu manželku.

Tweet vyvolal spekulace, zda viceprezident nedělní zápas v Indianapolis nenavštívil jen proto, aby ho mohl demonstrativně opustit. Podle zdroje z jeho úřadu, který citovala agentura Reuters, ale Pence plánoval účast na utkání „několik týdnů".

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme