Vídeň a Praha se dohodly na dalších společných policejních hlídkách u hranic

V rakouském Linci se sešli ministři zahraničí České republiky a Rakouska, aby tam spolu mluvili o narůstajícím problému nelegálního překračování hranic. Spolu s hejtmany pohraničních spolkových zemí a krajů tam podepsali společné prohlášení, ve kterém se dohodli na prohloubení spolupráce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (vlevo) s rakouským kolegou Sebastianem Kurzem

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (vlevo) s rakouským kolegou Sebastianem Kurzem | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

„Základním naším tématem byla větší soudržnost ve střední Evropě. Současné dění potvrzuje, že potřebujeme dobré sousedské vztahy. Je důležité, aby střední Evropa byla schopná držet pohromadě, řešit problémy a hájit svá území jako prostor politické a ekonomické stability,“ popsal Českému rozhlasu po schůzi ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Prohlášení potvrzuje to, na čem se dohodly země už v červenci, tedy pokračování smíšených policejních hlídek podél hranic, které se soustřeďují na potírání kriminality a pašování lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministři zahraničí České republiky a Rakouska se dohodli na prohloubení spolupráce a podepsali společné prohlášení

Společně policisté kontrolují třeba mezinárodní vlaky. Podobná spolupráce se v minulosti už osvědčila. V posledních 10 letech klesla kriminalita na česko-rakouské hranici zhruba o pětinu.

Na nelegální přechody hranic v Rakousku si stěžují hlavně lidé z Bavorska, kam uprchlíci pokračují. Bavorská policie zadržela jen v červenci přes 1300 lidí, kteří se do země dostali přes Rakousko nelegálně.

Podle rakouského ministra zahraničí Sebastiana Kurze Evropská unie nevěnuje tomuto problému dostatečnou pozornost, protože se příliš soustředí na Středozemní moře.

Bavorští politici a policie volají nejen po posílení pohraničních hlídek ale dokonce po možnosti dočasného obnovení stálých hraničních kontrol.

To je případ bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna, který o této možnosti mluvil. Rakouská policie si podle něj neumí s proudem migrantů poradit. Rakousko takovou možnost odmítá.

Ministr Zaorálek kritizoval především evropské hraniční země, které nedostatečně plní své povinnosti, které vyplývají z platných pravidel Evropské unie a zákonů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak Česko a Evropská unie plánuje chránit své vnější hranice před volným příchodem uprchlíků, hovořil ve vysílání ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD

„Mluvím teď konkrétně o Řecku. Naším úkolem je jim pomoci a přimět je k tomu, aby skutečně plnili, co mají. Jde hlavně o to, aby byli schopni registrovat uprchlíky a zjistit u nich, zda pro ně mají zřídit politický azyl, nebo je navrátit do země svého původu,“ dodává Zaorálek.

Situace v Rakousku

Kapacity rakouských detenčních center jsou naprosto přeplněná. Lidé přespávají v tělocvičnách a stanech, což nebude v zimě rozhodně stačit. Mnoho obcí je sice k uprchlíkům vstřícných, ale většina z nich žádné běžence nepřijímá. To by měl změnit nový zákon, který rakouská vláda připravuje.

Ministři zahraničí Česka a Rakouska v dnešním prohlášení také zmiňují na prvním místě vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa, přesně před 47 lety.

Rakousko po něm tehdy otevřelo hranice a přijalo desítky tisíc uprchlíků z Československa.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme