Vídeň chce být špičkou v jízdě na kole. Plánuje třeba cyklodálnici

Málokde se mají cyklisté tak dobře jako ve Vídni. Rakouská metropole už dávno proslula výborným systémem veřejné dopravy. Teď se snaží dostat na špičku i v jízdě na kole. Vídeň má navíc podobnou strukturu města jako Praha. A řeší stejnou otázku, jak dostat cyklisty rychle a bezpečně z předměstí do historického centra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklista v Pardubicích (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček

Šest procent všech přesunů po Vídni se dnes uskutečňuje na kole. A do roku 2015 by měl podíl cyklistů vzrůst na deset procent. Mužem, který to má na starost, je vídeňský pověřenec pro cyklistiku Martin Blum.

„Momentálně máme ve Vídni asi 1200 kilometrů cyklistických tras. Jsou v tom zahrnuté jak klasické cyklostezky, tak cyklopruhy namalované na kraji vozovky.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Vojtěch Berger se vydal na kole po ulicích Vídně pro Ranní Radiožurnál

Vídeň se musela popasovat s podobným problémem jako Praha. Historické jádro města je spíš doménou chodců, cyklisté se ale prohánějí hned za pomyslnými hradbami, na okružní ulici Ring, která centrum obepíná.

„V budoucnu bychom chtěli ještě více vsadit na systém bike and ride, tedy model, kdy člověk z předměstí dojede na kole třeba ke stanici metra, podzemka ho odveze do centra, a tam si na poslední úsek cesty vezme kolo z veřejných stojanů, “ říká Blum.

Systém veřejných bicyklů funguje ve Vídni asi deset let. Robustní kola stojí u celkem 92 stojanů po celém městě. První hodina jízdy je zdarma, stačí se jen zaregistrovat na vaši kreditní kartu.

Vídeň má před Prahou v cyklistice zdánlivě nedostižný náskok, je ale taky inspirací. Cyklisty by do vídeňského centra měla v budoucnu přivádět takzvaná cyklodálnice, rychlá, rovná trasa, která se vyhne ucpaným ulicím.

Její část už je hotová. Zatím nejnovější 3,5kilometrový úsek vyšel na víc než 5 milionů eur, v přepočtu asi 133 milionů korun.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme