Vídeň nabídne večer bezplatné kultury. K vidění bude celá muzejní čtvrť

Vídeňská muzejní čtvrť je prý takovým obývákem uprostřed města. Abyste pochopili, proč dostala tuhle přezdívku, musíte se tam jít podívat. Dnes večer je dobrá příležitost - muzejní čtvrť má totiž poprvé všechny své dveře otevřené úplně zdarma. Kulturní zážitek ve Vídni lze korunovat koncertem symfoniků pod širým nebem přímo v centru města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prvomájová Vídeň | Zdroj: ČTK

Vídeňská muzejní čtvrť začala fungovat v roce 2001. V budovách bývalých císařských koníren vzniklo několik muzejí a desítky menších kulturních institucí. Byl to pokus, který se „zatraceně povedl“, myslí si Michael Duscher z vedení muzejní čtvrti.

„Je to vlastně skoro samostatný městský obvod, když k tomu připočítáme ještě obrovská a slovutná dvě muzea, která jsou přes ulici, umělecko-historické a přírodovědné,“ tvrdí Duscher a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O kulturním večeru ve Vídni informoval zahraniční zpravodaj Vojtěch Berger

„Skutečné centrum kultury a oáza klidu uprostřed města. Co jsme ale před deseti lety nemohli tušit, bylo to, jak si lidé muzejní čtvrť oblíbí, že se tu začnou scházet jako v nějakém ‚městském obýváku‘.“

Centrem muzejní čtvrti je totiž velký dvůr s kavárnami, a netypickými lavičkami, na kterých posedávají nebo polehávají převážně mladí Vídeňáci. Klábosí, čtou si, nebo hrají na hudební nástroje.

Jako třeba studentka, zabraná až po uši do studijních materiálů. „Mám to po cestě ze školy, chodím si sem číst. Na učení je tu trochu moc rušno, ale jinak je to velmi příjemné místo,“ říká.

Muzejní čtvrť ukrývá mimo jiné Leopoldovo muzeum s unikátní sbírkou děl Egona Schieleho, muzeum moderního umění MUMOK, anebo speciální dětské muzeum. Tam všude se dnes večer od 17 do 22 hodin podívají návštěvníci zdarma, a připravená je i spousta nečekaných legrácek, potvrzuje Michael Duscher.

Vídeň bezplatně zpřístupní celou muzejní čtvrť | Foto: Vojtěch Berger

„Návštěvníci si tu budou moci vyzkoušet taneční karaoke, v jukeboxu si namísto písničky přehrají video nějakého tance, který pak můžou napodobit,“ popisuje.

Návštěvou muzejní čtvrti ale kulturní večer ve Vídni skončit nemusí. Například na Náměstí hrdinů u Hofburgu zahraje večer pod širým nebem rovněž zdarma Vídeňský symfonický orchestr.

Vojtěch Berger, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme