Vídeň odškodní nuceně nasazené

Český ministr zahraničí Jan Kavan a představitelé dalších pěti zemí podepsali dnes ve Vídni bilaterální smlouvy s Rakouskem o odškodnění nuceně nasazených v alpské republice za druhé světové války. Rusko, které dnes mělo dohodu rovněž podepsat, oznámilo, že svůj podpis připojí asi za dva týdny. Nárok na vyplacení kompenzace má asi 150.000 lidí z řady zemí, což znamená, že ve fondu usmíření bude nutné shromáždit šest miliard šilinků (asi 15 miliard Kč).

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro české občany je určena částka 501 milión šilinků (asi 1,3 miliardy Kč) a odškodněno bude přibližně do 15.000 lidí. Většina z nich by měla dostat po 35.000 šilincích (asi 90.000 Kč) za nucenou práci v průmyslu. Příslušný zákon schválila rakouská Národní rada (dolní komora parlamentu) počátkem července. Do fondu usmíření přispějí stát i podniky stejným dílem. Jednou z podmínek vstupu zákona v platnost je, že do fondu bude shromážděna celá tato částka, což se dosud nestalo. Chybí totiž asi jedna miliarda šilinků, kterou mají vložit podniky.

"Dnešní dohody představují pokus o zmírnění nepráva způsobeného nacismem," prohlásil český ministr zahraničí Jan Kavan. Podle jeho názoru dnešní akt není tím nejdůležitějším, protože mnohem více očekávají od parafovaných dohod oběti. Smlouvy o odškodnění mají i morální aspekt. "Ve smlouvách s Rakouskem se uvádí židovský holocaust a genocida slovanských národů jako jeden ze zločinů nacismu," uvedl Kavan. I český národ měl být podle nacistických plánů pomalu vyhuben. "Je žel smutnou pravdou, že se někteří Rakušané na těchto plánech aktivně podíleli," podotkl ministr. Na druhé straně připomněl pomoc rakouských obyvatel nuceně nasazeným Čechům a českým Židům. "Tito Rakušané reprezentují tradici demokratického a tolerantního Rakouska," řekl Kavan a dodal, že alpská republika přijala v roce 1968 uprchlíky a disidenty z tehdejšího Československa po vpáduvojsk Varšavské smlouvy.

Dohoda mezi Rakouskem a USA má zejména poskytnout právní jistotupro rakouské podniky, že na ně nebudou po poskytnutí příspěvku podávány další hromadné žaloby. Rakouský magazín Profil však v nejnovějším vydání tvrdí, že oběti holocaustu podaly novou žalobu proti Rakouské republice a rakouským podnikům.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme