Vídeň pochovala Otto von Habsburga. Tisíce lidí se přijely rozloučit

Vídeň se naposledy rozloučila s Otto von Habsburgem. Syn posledního rakouského císaře byl zároveň asi posledním člověkem, který měl v Rakousku skutečně královský pohřeb. Rakousko tak paradoxně vyprovodilo s nejvyššími poctami muže, který kdysi nesměl do země ani vkročit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisíce lidí se přišly rozloučit s Ottou von Habsburgem

Tisíce lidí se přišly rozloučit s Ottou von Habsburgem | Foto: Vojtěch Berger

Těžko byste ve Vídni hledali někoho, kdo je habsburskému odkazu tak věrný, jako členové spolku Maximiliana. Sdružení katolických studentů vzniklo v roce 1922 jako zastánce tradičních hodnot staré monarchie. Členové spolku se podíleli i na smutečním obřadu Otto von Habsburga.

Přehrát

00:00 / 00:00

RRž Vídeň Habsburg pohřeb.mp3

„Co zůstane po Otto von Habsburgovi? Hodně, zejména jeho duchovní odkaz, důraz na hodnoty a usilování o spravedlnost. A hlavně to, že všechny tyhle věci jsou platné i v moderní době, že nezastaraly. Jeho děti a vnoučata ponesou tenhle odkaz dál, všichni jsou veřejně činní, v řadě zemí světa,“ říká jeden ze členů spolku Maximiliana Clemens Aigner.

Kolem smutečního průvodu vlály vlajky řady evropských zemí, na jedné standartě jsem zahlédnul i českého lva. „Koruna Česká - monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska. Přijeli jsme se s ním rozloučit,“ říká jeden ze zástupců.

Otto von Habsburg měl do Rakouska dlouhá desetiletí zakázaný vstup. Z dnešního pohledu až komicky vypadá urputná snaha tehdejších sociálně demokratických politiků udržet Habsburka za každou cenu za rakouskými hranicemi.

Tisíce lidí se přišly rozloučit s Ottou von Habsburgem | Foto: Vojtěch Berger

Když v roce 1966 Otto konečně poprvé přijel, dělníci uspořádali na protest masovou statisícovou stávku. Teď se Rakušané sjeli do Vídně znovu, aby vzdali Habsburkovi naposled úctu. Nevypadá to, ale pro Rakušany to byl velký myšlenkový posun. Teprve skoro po sto letech od zániku monarchie se s jejím koncem vyrovnali.

„Je to historický moment, musíme u toho být. Na druhé straně si nemyslím, že s jeho smrtí něco končí. Lipicáni, Franz Josef a Sissi, to přetrvá věčnost,“ potvrzuje dolnorakouský turista v kožených kalhotách a zelené kamizole fakt, že Habsburkové jsou pro Rakousko v dnešní době hlavně turistickým tahákem a skvělou marketingovou značkou. Strážci tradičních habsburských hodnot v souboji s komercí tahají chtě nechtě za kratší konec.

Vojtěch Berger, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme