Návaly v nákupních centrech i na vánočních trzích. Rakušané využívají poslední dny před lockdownem

Rakušané využívají poslední možnost užít si více volnosti, než v zemi zavládne přísný lockdown pro všechny. Uzávěra bude trvat minimálně 10 dní a vláda ji chce případně prodloužit o dalších deset. Neděle je tak posledním dnem třeba i pro vánoční trhy, kterými je Vídeň proslavená.

Od zpravodaje z místa Vídeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od pondělí se v Rakousku dočasně zavírají i pověstné vánoční trhy

Od pondělí se v Rakousku dočasně zavírají i pověstné vánoční trhy | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

Minulý pátek se otevřely jedny z největších a nejstarších vídeňských trhů, které se konají u místní radnice. Většinou je jejich součástí i kluziště, které ale letos organizátoři nestihli postavit. Po deseti dnech se totiž budou muset kvůli národnímu lockdownu stánky zavřít.

Ve Vídni protestovaly tisíce lidí proti nadcházejícímu lockdownu, vadí jim i povinné očkování

Číst článek

Lidé trhy navzdory sílící pandemii hojně navštěvují, i když se musí prokázat očkovacím pasem a občanským průkazem. Ostatně jinde během neděle ani nakupovat nemohou, obchody jsou totiž v tento den v Rakousku zavřené.

V sobotu návalům čelila i obchodní centra, kde lidé stáli fronty na jiné zboží, než to určené ke každodenní spotřebě. Obchodníci také nabízeli velké slevy.

Od pondělí budou v Rakousku kvůli protipandemickým opatřením fungovat jen nejnutnější obchody a služby, pro turisty se navíc uzavřou hranice. Rakušané se nedostanou ani na žádná sportoviště a restaurace budou fungovat jen formou okének. Naopak otevřené budou školy. Úřady ale rodičům doporučují, aby děti po dobu lockdownu nechali raději doma.

Prodloužení až na 20 dní

V dalších nejméně deseti dnech tak budou platit stejná pravidla pro očkované i ty, kteří si vakcínu nenechali aplikovat. Po lockdownu, který vláda může prodloužit až na 20 dní, bude dál platit uzávěra pro neočkované, kteří nemoc neprodělali.

Proti opatřením v sobotu ve Vídni protestovaly desítky tisíc lidí, které svolala opoziční pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ). Atmosféra byla podle rakouských médií vyostřená a došlo i na potyčky s policií. Nejméně deset lidí bylo zatčeno.

Země je na v tom v sedmidenním průměru nově nakažených přepočteném na počet obyvatel o něco hůř než Česko. V pondělí Rakousko uvolní dalších 50 tisíc termínů pro očkování dětí ve věku pět až jedenáct let, ty první byly před pár dny zarezervovány. Od prvního února pak bude v zemi povinné očkování pro všechny dospělé.

Pavlína Nečásková, luc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme