Podle Kurze byly útoky ve Vídni ‚profesionálně připravené‘. Politici Rakušanům vyjadřují solidaritu

Rakouský kancléř Sebastian Kurz označil večerní události ve Vídni za „odpudivý teroristický útok“. Dodal, že Rakousko zažívá „těžké okamžiky“. Podle britského premiéra Borise Johnsona je střelba v rakouské metropoli „šokující“. „Stojíme s vámi společně proti teroru,“ napsal na twitteru. Solidaritu vyjádřili na sociálních sítích i čeští politici včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) nebo ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD).

Vídeň / Londýn / Praha (Aktualizováno: 5:29 3. 11. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sebastian Kurz při jmenování nové rakouské vlády

Podle rakouského kancléře Sebastiana Kurze hlídá po útoku klíčová místa ve Vídni armáda. | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

„Nikdy se terorismem nenecháme zastrašit a se těmito útoky budeme všemi prostředky rozhodně bojovat,“ napsal dále Kurz s tím, že Rakousko momentálně zažívá „těžké okamžiky“. Kancléř také uvedl, že důležitá místa v metropoli by měla chránit armáda, aby se policie mohla soustředit na protiteroristické operace.

Podle Kurze byly útoky ve městě „profesionálně připravené,“ řekl rakouské stanici ORF. „Oni (útočníci, pozn. red.) byli velmi dobře vybavení, měli automatické zbraně, byli připravení,“ uvedl.

„Jsem hluboce šokován dnešními hroznými útoky ve Vídni,“ uvedl na sociálních sítích britský premiér Boris Johnson. „Myšlenky celého Spojeného království jsou s Rakušany, stojíme společně s vámi proti teroru,“ napsal.

Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se Evropa „nesmí vzdát tváří v tvář útokům“. „My Francouzi sdílíme šok a žal rakouských občanů, kteří tento večer zažili útok v srdci jejich hlavního města Vídně. Po Francii je útočeno na našeho přítele. Toto je naše Evropa. Naši nepřátelé musí vědět, s kým mají tu čest,“ napsal na twitteru.

Holandský premiér Mark Rutte označil střelbu za „odporný akt“ a vyjádřil solidaritu s Rakouskem.

Předseda Evropské rady Charles Michel na twitteru uvedl, že Evropa „důrazně odsuzuje tento zbabělý čin, který porušuje naše lidské hodnoty“. „Mé myšlenky jsou po tomto strašlivém útoku s oběťmi a obyvateli Vídně,“ napsal.

„Naše modlitby směřují k obyvatelům Vídně po dalším hrozném útoku. Tyto zločiny vůči nevinným lidem musí přestat. Spojené státy jsou s Rakouskem, Francií a celou Evropou v boji proti terorismu, včetně radikálních islamistů,“ napsal na twitteru americký prezident Donald Trump.

„Musíme se společně postavit nenávisti a násilí,“ řekl na adresu útoku podle agentury Reuters demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden. „Neexistuje žádné ospravedlnění pro takovou nenávist a násilí,“ okomentoval dění ve Vídni poradce pro národní bezpečnost Spojených států amerických Robert C. O'Brien.

„Jsem hluboce šokován hroznými útoky ve Vídni. Situace je stále nejasná, stejně jako detaily útoku. Kontaktoval jsem kancléře Kurze, abych vyjádřil naše myšlenky, kondolence a ujištění rakouským občanům,“ napsal na twitteru australský premiér Scott Morrison.

Na událost reagovali také čeští politici. „Útok ve Vídni je útokem na nás všechny. Doufáme, že pachatelé budou brzy dopadeni a myslíme v těchto těžkých časech na naše rakouské přátele,“ uvedl v reakci na útok ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD).

Podobně reagoval také český premiér Andrej Babiš (ANO). „Jsem zděšen z útoku na synagogu ve Vídni a chci vyjádřit solidaritu všem lidem v Rakousku a svému příteli Sebastianu Kurzovi,“ napsal.

gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme