Vídeň vítá přezkoumání Benešových dekretů Evropskou unií

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel přivítal přezkoumání takzvaných Benešových dekretů Evropskou unií. Reagoval tak na současnou diskusi, která je vedena v Evroské unii o slučitelnosti dekretů s evropským právem. Kancléř před nadcházejícím summitem unie v Barceloně zároveň prohlásil, že se během jednání nesejde s českým premiérem Milošenm Zemanem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rakouští sudetští Němci | Foto: Miroslav Kern

Jak řekl český premiér Miloš Zeman ve čtvrtek v Londýně novinářům, nedomnívá se, že by náročná agenda barcelonského summitu umožnila nějaké podrobnější jednání o dvoustranných vztazích. Zeman se setkání s německým a rakouským kancléřem na okraj summitu Evropské unie nevyhýbá, ale taková setkání se podle něho neplánují.

Svůj postoj k otázce Benešových dekretů znovu přitvrdili rakouští vládní Svobodní. Podle poslance rakouského parlamentu a mluvčího nacionalistické FPÖ Martina Grafa strana požaduje, aby byl sudetským Němcům v plném rozsahu vrácen majetek, který jim byl po válce na základě dekretů zkonfiskován.

Svobodní navíc chtějí požadovat odškodnění za újmy, které byly Němcům způsobeny při odsunu. Pro tyto požadavky se prý budou v nejbližší době snažit získat i svého koaličního partnera - lidovce.

Podle slov státního tajemníka pro evropské záležitosti Pavla Teličky je sice Česká republika připravena napravovat jakýkoliv případný nesoulad českého a evropského práva, nicméně se zástupci EU nejednala v této souvislosti o takzvaných Benešových dekretech. "Česká strana, konkrétně při nedávné návštěvě pana ministra Kavana v Bruselu, kdy jednal s komisařem Verheugenem konstatovala, že je připravena se seriózně zabývat vším, co se ukáže být v rozporu s acquis," řekl Telička.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Telička k Benešovým dekretům

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme