Vídeňská policie vyšetřuje útok na rabína. Žena ho ohrožovala nožem a křičela antisemitské nadávky

Rakouská policie vyšetřuje zjevně antisemitsky motivovaný útok, při kterém žena ve čtvrtek ve Vídni napadla rabína. Strhla mu pokrývku hlavy, nadávala mu a následně utekla, informovala agentura APA. Kancléř Sebastian Kurz „antisemitský útok“ odsoudil.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda židovské obce Oskar Deutsch uvedl, že se rakouští židé nenechají zastrašit (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Neznámá žena rabína napadla ve vídeňské čtvrti Landstrasse. Ohrožovala jej nožem a z hlavy mu strhla klobouk a tradiční pokrývku hlavy, takzvanou jarmulku. Podle policie přitom muže častovala antisemitskými nadávkami. Agentura APA s odkazem na zástupce židovské obce uvedla, že útočnice křičela „zabijte všechny Židy“. Následně uprchla.

Rakouské úřady provedly razie proti Muslimskému bratrstvu a Hamásu. K výslechu předvedou 30 lidí

Číst článek

Rabín utrpěl šok, zraněn ale nebyl. Podle serveru OE24 policii řekl, že kolemjdoucí odvraceli zrak, místo aby mu pomohli.

„Co nejostřeji odsuzuji antisemitský útok na rabína ve Vídni. Musíme se vší rozhodností proti antisemitismu bojovat a dělat vše pro to, abychom umožnili žít Židům zde v Rakousku v bezpečí,“ uvedl k útoku na twitteru kancléř Kurz. „Evropa by totiž bez Židů už nebyla Evropou,“ dodal.

Také ministr vnitra Karl Nehammer útok odsoudil a slíbil, že policie „zjevně antisemitský“ útok rychle vyšetří. Ani nábožensky ani politicky motivovaný antisemitismus podle něj nemají v Rakousku místo.

Po stopách teroru ve Vídni. Co víme o útočníkovi, proč se radikalizoval a jak útok změní Rakousko?

Číst článek

„Židovská obec se nenechá zastrašit,“ zdůraznil předseda židovské obce Oskar Deutsch.

Ostraha synagog

V čtvrtek, kdy se odehrál útok na rabína, ministr Nehammer shodou okolností oznámil, že Rakousko zvýší ostrahu kostelů a synagog. Reaguje tak na atentát z 2. listopadu, při kterém Rakušan s kořeny v albánské menšině v Severní Makedonii zavraždil v centru Vídně poblíž synagogy čtyři lidi.

Už v srpnu šokoval Rakousko útok na nejvyššího představitele židovské komunity ve Štýrském Hradci. Syrský uprchlík tehdy nejprve házel kameny na dvorek synagogy a poté napadl představitele místních Židů Elieho Rosena dřevěnou holí. Rosenovi se podařilo schovat v autě, aniž by utrpěl zranění.

Podle statistik nyní v Rakousku žije 8000 až 15 000 Židů, převážná většina z nich právě ve Vídni.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme