Vídeň zkomplikovala cestu Česka do Evropské unie

Právě finišující vstupní rozhovory s Evropskou unií se dnes pro nás nečekaně změnily v drama. Rakouská ministryně zahraničí Benita Ferrerová-Waldnerová navrhla znovu otevřít kapitolu energetika. Vídeň také začala blokovat ukončení jednání mezi unií a Českem o kapitole doprava. Dánsko, které nyní unii předsedá, vzkázalo nespokojeným kandidátským zemím, aby se smířily s jeho matematikou a nepočítaly, že si na nadcházejícím kodaňském summitu vybojují více peněz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Málokdo chtěl dnes v Radě Evropské unie věřit tomu, co se stalo. Rakousko se dostalo se svými partnery v unii do sporu kvůli české přístupové dohodě k Evropské unii. Úmluva mezi českou rakouskou vládou byla, že takzvaný Melkský proces, který ukončil spor o Temelín, se stane ve formě protokolu součástí přístupové dohody. Právní odbor Evropské unie však prohlásil, že to nejde.

Přístupová dohoda je dohoda mezi patnácti státy EU a kandidátskou zemí a Melkský proces je čistě věcí mezi Rakouskem a Českem. Tento právní spor tak na poslední chvíli zkomplikoval vstupní jednání a státní tajemník Pavel Telička zatím neví jak se vyřeší. "Český stát všechny své závazky v otázce Temelína splnil," řekl Českému rozhlasu Telička.

Pro ministryni zahraniční Benitu Ferrerovou-Waldnerovou nebyl dnešek úspěšným dnem, řekla při svém vstupu z Bruselu zpravodajka rakouské televize ORF. Ani samotná ministryně se neúspěchem netajila. "Jsem velmi zklamaná. Bohužel se nepodařilo ani v kapitole dopravy, ani energetiky dojít k závěru," přiznává Ferrerová-Waldnerová. Zároveň vyslovila naději, že na evropském summitu budou obě pro Rakousko stěžejní témata vyřešena.

Čeští vyjednavači se dnes pokoušeli uzavřít také další kapitolu ze vstupních rozhovorů s Evropskou unií - dopravu. Kapitola mohla být do pátečního summitu uzavřena, dostala se ovšem do soukolí dalších rakouských požadavků. Vídeň žádá prodloužení výjimky na omezení kamionové dopravy přes své území, takzvané ekobody. Jelikož unie se prodloužení výjimky brání, Rakousko využilo situace před kodaňským summitem a přitvrdilo.

Jednání o zemědělství prakticky skončilo, když se podařilo dořešit poslední problém kvót na dotovanou agrární produkci. Summit v Kodani pak musí vyjasnit ještě přímé platby zemědělcům v prvních letech po vstupu. Praha usiluje o zdvojnásobení kompenzací po vstupu ze 185 na 390 milionů eur.

Předseda Evropské komise Romano Prodi vyzval státy Evropské unie, aby byly ke kandidátům velkorysé. Měly by jim poskytnout veškerou finanční pomoc, se kterou se původně počítalo. Dánský premiér Anders Fogh Rasmussen ale dnes prohlásil, že Evropská unie už nemá další peníze, které by na summitu mezi kandidátské země rozdělila.

Podle ministra zahraničí Cyrila Svobody je dánské předsednictví je pod extrémním tlakem. "Na jedné straně stávající členské země, a to především Německo, tvrdí, že Dánové překročili rámec svého mandátu a slíbili kandidátským zemím víc než je možné. Na druhé straně my tlačíme na předsednictví, že jsou ještě rezervy a že je potřeba, abychom peněz dostali více. To je typický úkaz stavu před finišem jednání," řekl Českému rozhlasu Svoboda a zároveň vyjádřil přesvědčení, že Česko další peníze vyjedná. "Ale bude to extrémně těžké," dodal.

Milan Fridrich, Marie Woodhamsová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme