Vídeňská charta má nastavit práva a povinnosti obyvatel ke spokojenosti všech

Vídeň pravidelně sbírá ocenění za vysokou kvalitu života. V celosvětovém srovnání je premiantem, ať už se jedná o životní prostředí, veřejnou dopravu nebo občanské aktivity. Rakouská metropole chce ale jít ještě dál. Do podzimu proto vznikne takzvaná Vídeňská charta. Dokument nastaví pravidla pro život ve městě tak, aby byli všichni spokojení. Do charty může své přání zapsat každý Vídeňák.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vídeňská státní opera

Vídeňská státní opera | Foto: Petr Veber | Zdroj: Český rozhlas

„Je to projekt, který jednou provždy překoná ono dělení na my a oni, je to projekt, který se obrací úplně na všechny,“ říká vídeňská radní pro otázky integrace Sandra Frauenbergerová.

Vídeňská charta má být jakýmsi manuálem pro život ve městě se všemi právy a povinnostmi. Hlavní cíl je, aby se všichni cítili dobře, ať už ve Vídni bydlí, nebo tam jenom dojíždějí za prací. Lidé tak mohou po internetu nebo osobně nahlásit jakékoli téma, které jim leží na srdci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger zjišťoval, jaká zlepšení chystá Vídeň pro své obyvatele

„Už jsou to stovky témat, od dopravní situace přes generační konflikty až po konzumaci aromatických jídel v metru. Stačí se přihlásit na web a napsat svoje téma,“ vyzývá všechny obyvatele Vídně jeden z městských zastupitelů Senol Akkilic.

Fáze sbírání nápadů skončí už zítra. Pak se o nich bude až do podzimu veřejně diskutovat a nakonec vznikne samotná charta.

Některé nápady, které lidé poslali na web, trochu zavánějí hnidopišstvím. Někdo si například stěžuje, že se na sebe lidé u pokladny v supermarketu moc tlačí a že by se s tím mělo něco dělat. Jinému vadí, že sportovní chodci s hůlkami hlasitě klapou po asfaltu, a chce, aby si dali na hůlky tlumiče. Skoro se zdá, jako by se skutečné problémy ve Vídni už dávno vyřešily. Tak to ale není.

„Vídeňská kultura spočívá v rozmanitosti. Nemáme tu jednu oficiální kulturu. Potřebujeme toleranci a vzájemný respekt k ostatním. Když tohle dokážeme, tak už je charta v podstatě hotová,“ říká vídeňský starosta Michael Häupl s vědomím, že každý třetí obyvatel Vídně má přistěhovalecké kořeny.

Vídeň působí jako tavicí kotel národů, kde všechno funguje tak, jak má. Existují ale ulice, kde nezazní němčina, stejně jako hospody, kam kvůli barvě pleti nepustí černocha. Jedná se o výjimky, ne o pravidla. Vídeň má ale vysoké ambice a díky chartě chce dát do pořádku i tyto problémy – tak, aby se v ní mohli cítit doma úplně všichni.

Vojtěch Berger, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme