Vídeňský dóm svatého Štěpána se zatím přestavovat nebude

Vídeňský dóm svatého Štěpána se zatím přestavovat nebude. Snahy o přebudování tohoto symbolu rakouské metropole musí počkat kvůli vlastnictví přilehlých pozemků. Podle plánu měly v podzemí chrámu vzniknout rozsáhlé prostory, kam by se přesunulo zázemí pro návštěvníky - prodej vstupenek, suvenýrů i kavárna. Vznikl by i nový výtah, kterým by se do katedrály vstupovalo. Projekt za 12 milionů eur kritizovali památkáři i někteří politici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

27. ledna vystoupí v Chrámu sv. Štěpána slavný Vídeňský chlapecký sbor, který přednese slavnou Mozartovu Korunovační mši KV 317 či Ave Verum KV 618 | Foto: Lukas Beck

Hlavní turistická památka Vídně a jedna z nejnavštěvovanějších památek v celém Rakousku si na definitivní rozhodnutí musí počkat půl roku. Pak by stavební úřady měly rozhodnout, komu stavební pozemek patří. Sporný pozemek, kde by návštěvnické centrum mělo vyrůst, se nachází mezi katedrálou svatého Štěpána a arcibiskupským palácem.

Stavební povolení už sice bylo uděleno, ale na poslední chvíli se přihlásili vlastníci pozemků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vídeňský dóm.mp3

Údržba katedrály stojí ročně přes 2 miliony eur. O památku se zpočátku staralo město, pak významní měšťané a dnes několik spolků. Katedrála si na svoje opravy a údržbu přivydělává akcemi nejrůznějšího druhu. Konají se tu svatby, pohřby významných osobností, koncerty a představení. Katedrálu podporují i sponzoři, vydávání časopisu a příspěvkové pokladny.

Každý rok navštíví katedrálu na 3 miliony lidí. Kostel svatého Štěpána začal vznikat už ve 12. století.

Markéta Bartošová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme