Vídeňský summit EU - USA má být důkazem dobrých vztahů

Americký prezident Geroge Bush jedná ve Vídni s představiteli Evropské unie - jeho návštěvu doprovázejí přísná bezpečnostní opatření, která dnes ráno prakticky paralyzovala dopravu v historickém centru města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hofburg - původně gotický císařský palác | Foto: Jan Rosenauer

Na programu rozhovorů mají být Írán, situace na Balkánu a boj proti dovozu padělaného zboží. Pro Českou republiku a další nové členské země Unie jsou důležitým tématem víza.

Američané nechtějí víza po občanech z většiny starších členských zemí, zatímco například po Češích, Polácích a Slovácích ano. Čeští diplomaté se proto snažili tuto otázku na program dnešního summitu dostat - ministr zahraničí Cyril Svoboda pro Český rozhlas uvedl, že se problém víz týká nejenom Spojených států a že je potřeba na něj opakovaně upozorňovat:

"Tak je důležité, abychom to neztratili nikdy ze zřetele, abychom pokračovali dál v našem úsilí. To se týká Kanady, Austrálie. Tímto tlakem si vytvoříme také podporu, nástroje v ruce máme," uvedl Svoboda.

Vrcholnou schůzku provázejí četné protesty odpůrců politiky amerického prezidenta George Bushe. Celkově jich je v rakouské metropoli očekáváno kolem 10.000. Vzhledem k uzávěrám se nemohou dostat do bezprostřední blízkosti konání schůzky a navíc na hladký průběh protestů dohlížejí na dvě tisícovky policistů.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme