VIDEO: Fanoušci Chelsea vystrčili z metra muže tmavé pleti. Nesmějí na stadion

Na stadion Chelsea nesmějí tři fanoušci klubu, kteří byli aktéry rasového incidentu v pařížském metru. Celý svět obletěl amatérský záznam, na kterém fanoušci Chelsea vystrkují z vagonu muže tmavé pleti a rasisticky skandují. Klub hodlá proti těmto příznivcům zakročit nejtvrdším možným způsobem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O postupujícím ze souboje PSG a Chelsea rozhodne až odveta na Stamford Bridge | Zdroj: Reuters

„Jsme rádi, že jsme rasisti,“ skandují fanoušci londýnského týmu na videonahrávce ze stanice metra Richelieu - Drouot.

Na záznamu je také vidět, jak příznivci vytlačují z vagonu Pařížana Souleymana S.

Velkou pátrací akci s cílem najít výtečníky rozjela nejen Chelsea, ale také francouzská a britská policie. Podle francouzské prokuratury můžou pachatelé činu s rasovým podtextem strávit až tři roky za mřížemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Anglický fotbal opět řeší rasismus. O incidentu v pařížském metru mluví zpravodaj Jiří Hošek

Chelsea, která chování fanoušků ostře odsoudila, zatím identifikovala tři své příznivce, kterým teď hrozí doživotní zákaz vstupu na stadion Stamford Bridge.

V jednom z fanoušků poznal deník Guardian hlasitého podporovatele populistické a protiimigrační strany UKIP.

Další aktér incidentu napsal na Twitter zprávu (mezitím smazanou): 'Náš kapitán je rasista, je rasista, je rasista, a proto ho milujeme, milujeme, milujeme.'

Chelsea zve Souleymana na zápas do Londýna

Trenér fotbalistů Chelsea José Mourinho se za rasistické chování fanoušků londýnského klubu stydí. "Stydím se, i když bych možná neměl, protože s takovými lidmi nechci být vůbec spojován," citovala Mourinha agentura Reuters.

"Hráči na to mají stejný názor jako já, byli zklamaní. A také mají jasno, že Chelsea s takovými lidmi nemá nic společného," přidal Mourinho.

Trenér fotbalistů Chelsea José Mourinho | Foto: Reuters

"V kabině u nás vždycky vládla rovnoprávnost nejen rasová, ale i náboženská," dodal kouč s tím, že vedení klubu pozvalo muže, který byl v médiích identifikován jen jako Souleymane, na odvetný zápas v Londýně.

"Ani nevím, jestli je fotbalový fanoušek, ale doufám, že přijede," prohlásil Mourinho.

"Určitě má teď o Chelsea špatný názor, ale my bychom mu ukázali, že lidé, co to provedli, nemají s naším klubem nic společného.

Anglická fanouškovská obec prošla od 80. let obrovskou proměnou. Z notorických potížistů, chuligánů a rowdies se kombinací různých opatření, prací policie, zákazů vstupů na stadion, a vůbec změnou sociálního statusu fotbalu, situace změnila.

Jednotlivé problémy se často řeší v nejvyšších patrech politiky, ostatně i pařížský incident označil sám premiér David Cameron za "velmi znepokojivý".

Za rasismus hrozí v Anglii drakonické tresty jak od klubů, tak i v trestněprávním řízení, včetně komentářů pod články na webech a poznámek na sociálních sítích. Viníci se zpravidla soudí ve zrychleném zřízení a pachatel, který v úterý něco napíše na Twitter, má za týden v ruce pravomocný rozsudek.

Jiří Hošek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme