Video, kde američtí vojáci v Iráku postříleli civilisty, viděly miliony lidí

Hradba mlčení kolem kontroverzních akcí amerických vojáků v Iráku se tento týden pořádně otřásla v základech. Na veřejnost se dostalo šokující video, na kterém Američané z vrtulníku před dvěma lety postříleli dvanáct civilistů a mimo jiné pálili i na Iráčany, kteří chtěli pomoci raněným.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doprovod bitevního vrtulníku MI-35

Doprovod bitevního vrtulníku MI-35 | Foto: Ivan Pospíchal

Videozáznam se Spojené státy snažily zatajit, na veřejnost se ale dostal díky specializované internetové stránce, která si vytkla za cíl odhalovat temná zákoutí americké politiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu zveřejněného videa hovořil blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

„Viděl jsem zkrácenou verzi videa, která má necelých dvacet minut, a opravdu to není hezká podívaná. Jedná se o ozvučený záznam pořízený z vrtulníku, který kulometem střílí na Iráčany dole na ulici,“ popsal blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Skupina se v klidu sešla v ulicích Bagdádu, nic nepřipomínalo bojovou scénu. Dva lidé ovšem měli něco, co američtí vojáci vyhodnotili jako zbraně. Poté se ukázalo, že to bylo novinářské vybavení – kamery, mikrofony.

Nicméně vojáci určili, že se jedná o samopaly AK-47, tedy protitankové granáty zvané pancéřové pěsti. Tím pak také zdůvodňovali, proč na lidi opakovaně několik minut stříleli. O zabitých Iráčanech se pak přímo na záznamu vyjadřovali velice vulgárně a cynicky.

Když z výšky zjistili, že mimo jiné zranili také dvě malé děti, říkali, že si za to mohou Iráčané sami, protože nemají brát děti na bojiště. „O žádné bojiště se ale nejednalo,“ podotkl Tureček.

Tajná služba obyčejných lidí

Za zveřejňováním těchto i podobných materiálů stojí skupina internetových novinářů ze serveru Wikileaks. „Říkají si Tajná služba obyčejných lidí. Zaručují naprostou anonymitu zdroje a zametají k nim také stopy,“ popsal Břetislav Tureček.

Video o střelbě na civilisty například požadovala agentura Reuters, neboť mezi zabitými byli právě její dva pracovníci, ale nedostala ho. Nyní někdo video zřejmě vynesl z amerických vojenských kruhů. Wikileaks drží materiály na serverech ve Švédsku.

Skupina funguje asi tři roky a za tu dobu se jí už podařilo zveřejnit kompromitující informace o řadě západních vlád. Novináři upozornili například na nezákonné vyvážení nebezpečného odpadu do Afriky nebo různé finanční machinace.

U případu dvanácti zastřelených civilistů v Iránu se už objevily náznaky, že Američané budou muset případ znovu otevřít. A to i přesto, že už jednou dospěli k názoru, že se vojáci ničeho nezákonného nedopustili. Irácký tisk ale uvádí, že po zveřejnění videa se ozvali pozůstalí po zastřelených civilistech, které budou po Spojených státech požadovat odškodné.

Břetislav Tureček, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme