VIDEO: Maorští poslanci narušili hlasování parlamentu. Zatančili tradiční tanec haka

Tradičním tancem haka ve čtvrtek maorští poslanci přerušili zasedání novozélandského parlamentu, aby tak narušili hlasování o návrhu sporného zákona. Ten má umožnit nový výklad znění 184 let staré úmluvy mezi Brity a původními obyvateli Maory, uvedla agentura Reuters.

Wellington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Takzvanou Smlouvu z Waitangi v roce 1840 podepsali zástupci britské koruny a maorští kmenoví náčelníci. Dohoda Maorům zaručuje právo na půdu a také stanoví způsob vládnutí, na němž se obě strany dohodly.

Výkladem jejího textu se dodnes řídí právní předpisy a politika v zemi.

‚Společenství touží po mladším vedení.‘ Maorskou královnou je nejmladší dcera zesnulého Tuheitia

Číst článek

Rozhodnutí soudů a samostatného maorského tribunálu v průběhu desetiletí maorská práva a výsady postupně rozšiřovaly. Podle názoru některých tím však jsou diskriminováni nepůvodní obyvatelé.

ACT New Zealand, menšinová koaliční strana ve středopravicové vládě, proto minulý týden předložila návrh zákona, který má právně zakotvit užší výklad smlouvy.

Ve chvíli, kdy měl ve čtvrtek parlament v prvním čtení o zákonu hlasovat, povstali maorští poslanci a začali tančit tanec haka.

Přidali se k nim i lidé z galerie pro hosty a kvůli hluku bylo jednání na asi 30 minut přerušeno. Později zákon v prvním čtení prošel.

Nová novozélandská vláda chce zrušit protikuřácký zákon. Mělo by to pomoct financovat snížení daní

Číst článek

Sporný zákon

Sporný zákon Maorové a jejich podporovatelé považují za podkopávání práv původních obyvatel, kteří tvoří asi 20 procent z 5,3 milionu obyvatel Nové Zélandu.

Stovky lidí se vydaly na přibližně 1000 kilometrů dlouhý devítidenní pochod do hlavního města Wellington, aby daly najevo svůj nesouhlas se zákonem.

Návrh zákona sice prošel prvním čtením, ale je nepravděpodobné, že bude schválen i v následujících čteních, neboť další dvě koaliční strany oznámily, že ho nepodpoří. V koaliční smlouvě se totiž zavázaly k podpoře zákona pouze v prvním čtení.

Smlouva z Waitangi byla sepsána jak v angličtině, tak maorštině, která v předkoloniální době byla pouze mluveným jazykem. Obě jazykové verze se tak v mnohém, například v otázce suverenity, liší, napsala stanice BBC.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme