VIDEO: Mayday, mayday! Srazil jsem se s ptákem, hlásil český pilot při cvičení ve Španělsku

Český vojenský pilot Zbyněk Abel zvládl se svým letadlem opravdu krizovou situaci. Při aliančním cvičení ve Španělsku se jeho letoun L-159 srazil v 600kilometrové rychlosti se supem. Pták má běžně rozpětí křídel až tři metry a váží i deset kilogramů. Pilotův manévr na videozáznamu zveřejnilo NATO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

L-159 Alca | Foto: Petr Bušta

Český pilot Zbyněk Abel z 21. základny taktického letectva v Čáslavi se vracel ze střelnice Bardenas. Zrovna nastavoval systém letounu pro návrat na základnu, když se srazil se supem.

„Byla to taková tupá rána, jako když otevřete šampaňské. V letadle se všechny zvuky ozývají, ani nevíte odkud, je to taková plechová konzerva. Ucítil jsem ale, že to šlo z pravé strany,“ popisuje Abel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mayday, mayday! Srazil jsem se s ptákem, hlásil český pilot při cvičení ve Španělsku. Natáčela Blanka Černá

Letadlo začalo hučet a táhnout na pravou stranu. „Snížil jsem rychlost tím, že jsem se snažil stoupat, abych měl při případném opuštění letounu vyšší výšku. Po snížení rychlosti se letoun nechoval nijak výrazně špatně, i to mě přimělo k rozhodnutí vrátit se zpátky do Zaragozy,“ dodává český pilot.

Musel se rozhodovat velmi rychle, protože tohle všechno se stalo během prvních 60 vteřin po nehodě.

„Člověk eliminuje takové ty fatální alternativy, že by mohlo dojít k poškození motoru nebo k fatálnímu poškození řiditelnosti letounu. V okamžiku, kdy jsem dospěl k závěru, že letoun je stále řiditelný, tak mi přišlo předčasné ho opouštět,“ vysvětluje Zbyněk Abel.

Abel dostal medaili Za zásluhy

Letoun L-159 Alca měl rozdrcený okraj pravého křídla a poničenou palivovou nádrž, která je na jeho konci. Kdyby podle techniků sup narazil jen o metr blíž kabině nebo přímo do ní, mohlo to mít katastrofální následky.

Za rozhodnost a mimořádnou odvahu, díky které zachránil český pilot poškozený letoun, ho náčelník generálního štábu Josef Bečvář ocenil medailí Za zásluhy.

„Samozřejmě jsem byl potěšený, že se mě náčelník generálního štábu rozhodl ocenit tímto způsobem,“ podotýká Abel.

Srážka s ptákem prý byla velkou profesní zkušeností. Nehoda ale podle něj měla ještě jeden přínos. „Každá takováto nehoda posílí důvěru posádek ve stroj, se kterým létají,“ míní český pilot.

L-159 Alca je jednomístný jednomotorový víceúčelový bojový podzvukový letoun. V současné době jich armáda využívá 24.

Blanka Černá, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme