USA 0:1 Česko

Video soulože plukovníka s podřízenou rozvířilo v Afghánistánu diskuzi o sexuálním obtěžování žen

Aktuálním tématem v Afghánistánu je videozáznam, na kterém vládní úředník souloží se zaměstnankyní. Video se stalo v konzervativní společnosti nejen tzv. virálem, ale také vážným obviněním, informuje britský server The Guardian.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena v nikábu. (Ilustrační snímek) | Foto: Debashis Biswas | Zdroj: Fotobanka Unsplash

V Afghánistánu je sexuální násilí běžné, ale na veřejnosti se o něm hovoří jen zřídka. Dokonce i vládní instituce, které ze zahraničí dostávají finanční podporu na posílení práv žen, situaci přehlížejí i ve vlastních kancelářích.

Na videu je podle serveru The Guardian zachycen plukovník vzdušných sil při pohlavním styku s neznámou ženou, která vše tajně nahrála a předala kolegovi.

Úchylné vtípky

Několik spolupracovníků plukovníka potvrdilo, že na ženu vyvíjel nátlak. „Vím, že to udělal už několikrát (s jinými ženami),“ cituje britský server pilota, který si přál zůstat v anonymitě.

Jiný pilot Guardianu řekl, že plukovník je známý tím, že si zve dívky do své kanceláře a potupuje je nevhodnými vtípky. Oba piloti vypověděli, že o tom nikdy nemluvili, protože se báli odvety. Ministr obrany uvedl, že se všechna obvinění vyšetřují. 

Obtěžování afghánským ženám ztěžuje shánění práce a také snižuje samostatnost ve společnosti. „Když o tom promluvíte, řeknou si (muži - pozn. redakce) koukej, říkal jsem ti, že je nemáme nechat pracovat. A když o tom ženy mluvit nebudou, řeknou si lidé: samozřejmě, že to bude pokračovat, když se o tom nebude mluvit,“ řekla Guardianu americká aktivistka Noorjahan Akbarová.

rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme