VIDEO: Žlutá kachnička Dimona Medveděva. Podívejte se na Navalného film o korupci

UVNITŘ FILM. Rusko zažilo největší protivládní protesty od roku 2012. Tisíce lidí demonstrovaly v osmdesáti ruských městech proti korupci ve vládě. Pochody inicioval předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který stejně jako stovky dalších účastníků moskevské akce skončil na policejní stanici a v pondělí zamířil k přestupkovému soudu. Mohutné protesty spustil film Navalného týmu, který rozebírá údajně podezřelý původ bohatství premiéra Dmitrije Medveděva. Podívejte se v článku na jeho plné znění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímek Navalného fondu o jmění Dmitrije Medveděva. | Foto: Repro Youtube

Podle Navalného Fondu boje s korupcí (FBK) vlastní ruský premiér Dmitrij Medveděv paláce, jachty a zemědělské usedlosti v Rusku a zahraničí v hodnotě miliard rublů. Šéf ruské vlády podle FBK kontroluje svůj majetek částečně prostřednictvím sítě dobročinných fondů. Jednu z nemovitostí v prestižní části Moskvy prý Medveděv dostal darem od miliardáře Ališera Usmanova, který je v současné době považován za nejbohatšího Rusa. Informace zveřejněné Navalného fondem nelze z dostupných zdrojů ověřit.

Medveděv prý "ovládá ohromné pozemky v elitních lokalitách, vlastní dvě jachty, byty v historických vilách nebo vinařství v Itálii". V Kurské oblasti má rodinný statek s pozemky o rozloze mnoha hektarů, který prý často navštěvuje. Skutečného vlastníka tohoto majetku je podle FBK obtížné dohledat, protože formálně Medveděvovy nemovitosti vlastní jiní lidé. Kurský statek je evidován na jistého Ilju Jelisejeva, údajně bývalého premiérova spolužáka. Nastrčenými osobami jsou údajně i Medveděvovi příbuzní, tvrdí Navalného fond.

Он вам не Димон (Pro vás žádný Dimon): Investigace Navalného týmu k majetku Dmitrije Medveděva (anglické titulky si zapnete vpravo na dolní liště přehrávače).

Vládní mluvčí informaci označila za Navalného předvolební tah. "Komentovat propagandistické útoky nemá smysl. Vyšetřování FBK je předvolebním tahem, protože Navalnyj se hodlá účastnit prezidentských voleb," řekla v reakci na zveřejněné informace mluvčí ruské vlády Natalja Timakovová. Právě ona v roce 2013 podrážděně reagovala na familiérní zdrobnělinu, jíž ruského premiéra nazývali uživatelé sociálních sítí. "Pro vás (to není) žádný Dimon," prohlásila tehdy.

Podle jejího proslulého výroku se jmenuje i dokument, který na začátku března zveřejnil Navalného fond. Symbolem následných protestů se stala žlutá kachnička - odkaz na domek pro kachnu, jenž se podle snímku nachází na jednom z Medveděvových panství.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme