Videozáznam popravy rukojmího byl podvrh

Nejnovější videonahrávka zachycující údajně vraždu amerického rukojmího v Iráku je podvrh. Oznámila to agentura AP, která předtím stejně jako ostatní světové agentury o dalším případu zabití rukojmího informovala. Nahrávku prý pořídil mladý muž ze San Franciska v rámci své kampaně ve volbách do městské správy. Skuteční teroristé kolem abú Músy Zarkávího pohrozili likvidací členům irácké vlády, další výhrůžné poselství adresovali Itálii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

falešný rukojmí | Zdroj: ČTK

Údajný rukojmí Benjamin Vanderford podle agentury AP sám pořídil záznam své "vraždy", kterou připsal teroristům ze skupiny abú Músy Zarkávího. Na videu sedí sám s rukama za zády a vyzývá americké vojáky, aby odešli z Iráku. Nahrávku prý začal šířit na internetu před několika měsíci v rámci své kampaně ve volbách do městské správy San Franciska. Když se pak politických ambicí vzdal, domníval se prý, že by videem mohl upozornit na význam internetu.

Vanderford agentuře AP řekl, že video sestříhal z webových stránek palestinského hnutí Hamas. Klip měl název Abú Músa Zarkáví zabíjí jednoho Američana.

Skupina jordánského teroristy Zarkávího dnes pohrozila likvidací iráckému premiérovi Ajádu Alávímu. V prohlášení na internetových stránkách skupina Tavhíd a džihád uvádí, že začala pracovat na seznamu osob, které hodlá zlikvidovat. Dočasná Alávího vláda je v očích iráckého odboje spojencem Američanů. Zarkáví vyhrožoval Alávímu už v minulosti. Extremisté v Iráku útočí i na irácké policisty, které také řadí k zaprodancům.

abú Músa Zarkáví | Foto: EPA

Spojené státy na Zarkávího vypsaly odměnu 25 milionů dolarů.

Jiná teroristická skupina, údajně napojená na Al-Káidu, Brigády mučedníka abú Háfize Masrího, znovu pohrozila atentáty v Itálii, pokud Řím nestáhne jednotky z Iráku. Skupina dala už minulý týden Římu na splnění podmínky dva týdny a dnešní oznámení je připomínka, že ultimatum brzy vyprší.

Katarská televize Al-Džazíra zveřejnila oznámení buněk Al-Káidy v Itálii, že jsou připravené na povel k útoku. Podle textu publikovaného na internetu už cíle atentátů byly zvoleny.

Skupiny našich lidí jsou už v italských městech, naše ultimatum vyprší za týden a pak rozpoutáme krutou válku. Takto teroristická skupina Brigády mučedníka abú Háfize Masrího opět vyhrožuje Itálii prostřednictvím internetu a žádá odchod italského kontingentu z Iráku do 15. srpna.

Italské bezpečnostní síly výhružky nepodceňují a zvyšuje se stupeň ostražitosti. Nikdo si však neskrývá fakt, že je prakticky nemožné střežit celé italské území. Nejdůležitější zbraní proto zůstává prevence, ale po reorganizaci Al-Káidy je pro tajné služby stále těžší získávat přesné informace.

Brigády mučedníka abú Háfize Masrího chtějí útočit v celé Evropě. Itálie má být první z napadených zemí.

Vědunka Lunardi, Marika Táborská, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme