Videozáznam proslovu Alana Johnstona vyvolává naděje i pochyby

Palestinská skupina Armáda islámu umístila na své webové stránky videonahrávku s prohlášením reportéra britské BBC Alana Johnstona. Ten zmizel v pásmu Gazy před dvanácti týdny a radikální Palestinci tvrdí, že ho unesli. Není ale patrno, kdy bylo video pořízeno, a tak není důkazem, že je Johnston skutečně naživu. Mluvčí britského diplomacie oznámil, že se obrazový záznam prověřuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběry Alana Johnstona na webových stránkách | Zdroj: ČTK

Na videozáznamu pětačtyřicetiletý Alan Johnston oblečen v červené mikině říká, že je zdráv a jeho únosci s ním zacházejí dobře. Dále líčí utrpení palestinského lidu, kritizuje Západ a vyzývá jej ke zrušení sankcí proti palestinské vládě.

Mluvčí BBC uvedl, že vedení korporace videozáznam zkoumá a vydalo novou výzvu k okamžitému propuštění Alana Johnstona. Britské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení odsuzuje zveřejňování videozáznamů tohoto typu, protože mohou jen zvyšovat obavy Johnstonovy rodiny a jeho přátel.

Johnstonova rodina ve Skotsku prohlásila, že je potěšena jeho slovy, podle nichž se s ním zachází dobře, ale zároveň pociťuje úzkost nad jeho údělem.

Na nahrávku okamžitě zareagovali palestinský premiér Ismáíl Haníja i britský premiér Tony Blair, když vyzvali Johnstonovy únosce, k jeho okamžitému propuštění. Šéf britské vlády pak zopakoval, že na požadavky únosců nepřistoupí.

Milan Kocourek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme