Britský soud povolil vydání miliardáře Málji do Indie. Měl si půjčit 36 miliard, které nehodlal splatit

Indický magnát Vidžaj Máljá může být vydán z Velké Británie do Indie, kde čelí podezřením z korupce. Podle agentury Reuters o tom v pondělí nepravomocně rozhodl soud v Londýně. Dillí viní miliardáře z toho, že si pro svou krachující leteckou společnost Kingfisher Airlines podvodným způsobem vypůjčil u indických bank v přepočtu přes 36 miliard korun, které neměl v úmyslu splatit. Největší část dluhů drží státem vlastněná banka IDBI.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indický magnát Vidžaj Máljá

Indický magnát Vidžaj Máljá | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Britská soudkyně dala argumentům Indie za pravdu. Podle ní Máljá vylákané peníze použil na „marnivé projekty“, jako byla stáj formule 1 Force India. Peníze na její provoz posílal i v době, kdy už se jeho aerolinky potácely v problémech.

Indie koupí od Ruska protiraketové systémy za pět miliard dolarů. Kvůli sankcím se může dostat do potíží

Číst článek

Máljá, který se do Spojeného království přestěhoval v roce 2016, všechna obvinění odmítá a své stíhání označuje za politicky motivované.

Rozhodnutí o vydání Málji indickým úřadům dosud není pravomocné, Máljá se proti němu může odvolat. Konečné rozhodnutí soudů pak musí ještě schválit britský ministr vnitra.

Extradice Málji do Indie by podle Reuters představovala politické vítězství pro indického premiéra Naréndru Módího několik měsíců před parlamentními volbami. Šéf vlády přitom v minulosti sám čelil výtkám indické opozice, že jeho vláda nechala uprchnout několik boháčů, kteří ze země odjeli i s penězi od tamních bank.

Neutěšená situace indických bankovních domů, v nichž se v posledních letech nahromadily špatné úvěry, byla podle BBC jedním z faktorů, který v pondělí přiměl rezignovat guvernéra indické centrální banky Urdžita Patéla.

Indie a Čína oteplují vztahy a sbližují armády. Jakou roli v tom hraje Pákistán?

Číst článek

V pozadí odstoupení stál údajně jeho spor s premiérem Módím, který před volbami tlačí na banky, aby lidem co nejvíce půjčovaly peníze. Špatnými úvěry jsou postiženy nejvíce státem vlastněné banky, které v minulosti rozpůjčovaly obrovské prostředky průmyslníkům, kteří nyní dluhy nesplácejí. Podle odstoupivšího guvernéra by další půjčování bylo pro banky nebezpečné.

Máljá se stal téměř kultovní postavou, když změnil firmu United Breweries Group, kterou zdědil po svém otci, v jednoho z největších výrobců alkoholických nápojů na světě. Následně zahájil provoz letecké společnosti Kingfisher pojmenované podle nejznámějšího piva své firmy. Jeho vliv ještě stoupl, když koupil podíl v týmu F1 Force India, a mezi svůj majetek přidal i kriketový tým Royal Challengers Bangalore.

Málja, přezdívaný „král dobrých časů“, se stal typickým představitelem nového druhu indických magnátů, kteří se nebáli vytrubovat do světa své úspěchy. Proslul rozmařilým způsobem života, divokými večírky a krásnými ženami. Na přelomu desetiletí ale začala indická ekonomika prudce zpomalovat a letectví se zařadilo mezi sektory, které krize postihla nejhůře. V roce 2012 aerolinky Kingfisher zkrachovaly.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme