Vietnam chce koupit moderní vojenskou techniku od Američanů, obává se konfliktu s Čínou

Vietnam chce získat zbraně od někdejšího úhlavního nepřítele, Američanů. Hanoj by proto přivítala zrušení embarga na dodávku vojenské techniky, které Washington uvalil po vítězství komunistů ve vietnamské válce. Miliardy dolarů ale chtějí investovat do nákupu nejmodernějších zbraní i další země v tomto regionu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká stíhačka Lockheed Martin F-35B Lightning II

Americká stíhačka Lockheed Martin F-35B Lightning II | Zdroj: Reuters

K určitému oteplování vztahů dochází mezi Spojenými státy a Vietnamem už několik let. Američané si dokonce nechávají vojenská plavidla ve vietnamských docích.

Jak ale nyní uvedl vietnamský vicepremiér, obě země spolu znovu navázaly styky už před téměř dvaceti lety. Podle něj je to dost dlouhá doba na to, aby Washington zrušil i zbrojní embargo.

Vietnam chce od Američanů získat nejmodernější zbraně kvůli obavám z možného vypuknutí ozbrojeného konfliktu v Jihočínském moři.

Na celou tuto oblast si dělá nároky Čína. Přestože v Hanoji i Pekingu vládne komunistická strana, vztahy mezi oběma státy zůstávají napjaté.

Čína navíc pokračuje v průzkumech ropných nalezišť u sporných Paracelských či Spratlyho ostrovů, které si mimo jiné nárokuje také Vietnam. Časté jsou i kolize vietnamských a čínských lodí. Vietnam chce mít proto tu nejlepší vojenskou techniku, která je k dispozici.

Miliardy dolarů do modernizace letectva investuje také Jižní Korea. Soul chce během let 2018 až 2021 pořídit čtyřicet stíhaček F35 Lightning. Nákup supermoderních strojů páté generace vyjde na 40 miliard korun.

Jižní Korea potřebuje nahradit stárnoucí letouny F4 a F5. Vůbec nejvyšší kontrakt v historii země uzavřela také kvůli obavám z možného konfliktu se Severní Koreou nebo Čínou.

Peking totiž vyvíjí velmi sofistikované bojové letouny. Stíhačky F35 Lightning si kromě Jižní Koreje objednalo i Japonsko, které má s Čínou územní spory.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme