Vietnam hlásí další čtyři podezření na ptačí chřipku

Vietnamští lékaři vyšetřují další čtyři pacienty s podezřením na nákazu mutací viru ptačí chřipky. Jeden z nemocných zemřel. Epidemie postihla statisíce kuřat ve Vietnamu, Jižní Koreji a v Japonsku a přiměla tamní vlády nechat je utratit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

slepice

Světová zdravotnická organizace potvrdila, že ve Vietnamu v minulých dnech viru podlehly dvě děti a dospělá žena viru typu H5N1, který se již v roce 1997 v Hongkongu stal osudným šesti osobám. U dalších devíti úmrtí ve Vietnamu je podezření ze stejného původu nemoci.

Podle oficiálních údajů pochází 99 procent kuřat v čínských restaurací z domácích chovů. Šéf asociace čínských restaurací tvrdí, že se Číňané opeřenců z Vietnamu bát nemusejí. Už jen proto, že kuřata jsou v Číně tak levná, že se je nevyplatí dovážet. Za jeden dolar si čínská hospodyně pořídí přes 30 vajec.

Vláda přesto jakýkoliv dovoz zakázala a už dovezení ptáky vrací zpět do země původu. Hong-kong zatím dovoz nezakázal, ale vyžaduje potvrzení o očkování kuřat proti viru ptačí chřipky.

V České republice dosud tato nemoc nebyla podle dostupných informací nikdy zjištěna.

Martin Hromádka, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme