Vietnam je osmým největším dovozcem zbraní na světě, nakupuje v USA i v Rusku

Američtí zbrojaři se představují ve Vietnamu. Hanoj hostí polotajné obranné sympozium, na kterém nechybí firmy z dalších zemí. Vietnam je totiž 8. největším dovozcem zbraní na světě. Spojené státy také zvažují úplné zrušení zbrojního embarga, které Washington uvalil na Hanoj už v době Vietnamské války.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vietnam je osmým největším dovozcem zbraní na světě, na obrázku vojenská přehlídka v Ho Či Minově městě

Vietnam je osmým největším dovozcem zbraní na světě, na obrázku vojenská přehlídka v Ho Či Minově městě | Zdroj: Reuters

Na zbrojařské akci v Hanoji nechybí zástupci významných amerických firem Boeing a Lockheed Martin. Dominantní postavení na vietnamském trhu ale mají stále Rusové, od kterých si Hanoj objednala mimo jiné šest ponorek třídy Kilo, zájem má i o protiletadlový systém S-300.

Z Izraele zase pocházejí útočné pušky Galil nebo radary AD-STAR schopné zachytit letící rakety či nepřátelské letouny do vzdálenosti 430 km.

Hanoj zbrojí vůbec nejvíce od konce vietnamské války, tedy od roku 1975. Pro srovnání, nákup zbraní v letech 2011-2015 vzrostl oproti předchozí pětiletce o 699 procent.

Washington částečně uvolnil 30leté zbrojní embargo vůči Hanoji už před dvěma lety, zcela ho ale nezrušil. Je ale možné, že se tak stane v nejbližší době. Záleží to ovšem na dodržování lidských práv ve Vietnamu.

O oteplení vzájemných vztahů kromě nákupu amerických zbraní nebo oprav vojenských plavidel USA ve vietnamských docích svědčí i chystaná návštěva šéfa Bílého domu Baracka Obamy příští týden v Hanoji. Jde vůbec o první cestu amerického prezidenta do Vietnamu za posledních deset let.

Hlavním důvodem současného sbližování někdejších úhlavních nepřátel je podle pozorovatelů společný nepřítel, respektive stále agresivnější politika Čínské lidové republiky především v Jihočínském moři, které si Peking prakticky celé nárokuje včetně území patřícího Vietnamu.

Jde o druhou nejvytíženější námořní obchodní trasu na světě, Čína však chce kontrolovat i ostrovy a atoly ležící v Jihočínském moři, buduje také umělé ostrovy a na nich staví vojenská zařízení, letiště, radary, rozmisťuje na nich vojáky.

Obavy z možného konfliktu, ať už mezi Čínou na jedné a Vietnamem nebo Filipínami na druhé straně, tak rostou. A nejen v Hanoji či Manile, ale i ve Washingtonu.

Proto Vietnam zbrojí a posiluje obranu na pobřeží i na ostrovech. Obě země se sice tváří jako spojenci, v obou vládne komunistický režim, přesto spolu už válčily a protičínské nálady ve Vietnamu sílí.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme