Kim i Trump dorazili do Vietnamu. K jednomu stolu zasednou ve středu

Americký prezident Donald Trump i severokorejský vůdce Kim Čong-un už dorazili do Vietnamu. Kim přijel vlakem v úterý ráno místního času (v noci na úterý SEČ) do vietnamského pohraničního města Dong Dang. Poté vozem odjel do Hanoje, kde ve středu začne dvoudenní summit s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten do Hanoje dorazil v úterý večer místního času (dopoledne SEČ).

Hanoj (Aktualizováno: 15:43 26. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump se ve středu a ve čtvrtek setká se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. | Foto: Kim Kyung-Hoon | Zdroj: Reuters

Obrněný vlak s Kimem vyjel z Pchjongjangu v sobotu a o několik hodin později přejel hranice s Čínou. Až do Hanoje souprava nepokračuje, ačkoli by to rozchod kolejí umožnil. Důvodem je podle médií špatný stav vietnamské trati, která by nemusela jízdu těžkého vlaku zvládnout. Zbývajících asi 170 kilometrů proto Kim jel autem. Podle informací Reuters už je metropoli.

Na nádraží ve městě Dong Dang Kima přivítali nejen vietnamští činitelé, ale také severokorejští představitelé včetně jeho sestry Kim Jo-čong.

Trumpův přílet

Ještě před americkým prezidentem dorazil do Hanoje americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Trump přiletěl do Hanoje v úterý večer místního času.

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová novinářům na palubě prezidentského letounu Air Force One řekla, že Trump s Kimem se ve středu večer místního času nejprve setkají mezi čtyřma očima, následovat bude pracovní večeře. Té se již zúčastní jejich poradci.

Trump a Kim se poprvé setkali na historické schůzce loni v červnu v Singapuru. Společně se zavázali k úsilí o denuklearizaci Korejského poloostrova a k posílení míru v regionu. Ujednání ale neobsahuje konkrétní časové závazky a rozhovory od té doby mnoho nepokročily.

Kim následně vozem odjel do Hanoje, kde ve středu začne dvoudenní summit s americkým prezidentem Donaldem Trumpem | Zdroj: Reuters

Trasa Kimovy cesty vlakem přes Čínu byla utajována. Číňané ale na internetu o projíždějícím vlaku, o uzavírkách na trati a okolí či o zpožděních spojů sdíleli informace, což poskytlo jasnou představu o poloze a směru diktátorovy soupravy. AFP poznamenala, že čínští cenzoři na internetu měli plné ruce práce s mazáním výše zmíněných zpráv.

Řada uživatelů se navíc na internetu Kimovi posmívala, že podobně jako jeho otec a děd ke státnickým návštěvám používá obrněný a značně pomalý vlak místo letadla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme