Ve Vietnamu zatkli vůdčí sílu policie. Náměstek Thanh uvízl v sítích protikorupční razie

Vládní Komunistická strana Vietnamu má ohledně náměstka Bui Van Thanha jasno: „Velmi vážnými prohřešky poškodil prestiž strany i policie a rozhořčil veřejnost.“ O pádu zatím nejvýše postaveného zástupce vietnamské policie informovala ve čtvrtek agentura Reuters. Spolu s Thanhem zaktli další desítky lidí.

Hanoj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstka Thanh viní mj. z toho, že nezákonně vydal diplomatický pas podnikateli Phan Van Anh Vuovi (na snímku od soudu v Hanoji, 30. 7. 2018). | Foto: VNA/Doan Tan | Zdroj: Reuters

Vietnamský premiér Nguyen Xuan Phuc zbavil Bui Van Thanha funkce náměstka ministra veřejného pořádku tuto středu, a to s okamžitou platností, oznámil podle Reuters úřad předsedy vlády. 

'Komunisté z Vietnamu už útočí i na svobodu v Česku. Ale já nemám co ztratit - bojuji za své děti'

Číst článek

Šedesátiletý Thanh je zatím nejvýše postaveným policejním funkcionářem ve Vietnamu, jemuž srazilo vaz obvinění z korupce. Mimo jiné se měl dopustit vyzrazení státních tajemství a nezákonného vydávání dokumentů.

Konkrétně, uvedla vláda, šlo o potvrzení spjatá se správou pozemků či o diplomatický pas, který Thanh údajně vystavil byznysovému magnátovi Phan Van Anh Vuovi. Tohoto podnikatele ve Vietnamu zhruba před týdnem za zavřenými dveřmi odsoudili k sedmi letům odnětí svobody, a to rovněž za vyzrazení státních tajemství. 

Bui Van Thanh není jediným hodnostářem vládní komunistické strany, který tento týden padl v zátahu proti korupci. Zatčeny byly desítky lidí z veřejných funkcí i podnikatelské sféry. 

„Thanhovy prohřešky vyústily ve velmi vážné důsledky. Poškodily prestiž strany i policie a rozhořčily veřejnost,“ prohlásila k případu vláda. Dodala, že premiér odvolanému náměstkovi Thanhovi snížil hodnost z generálporučíka na plukovníka. 

Minulý týden, připomíná agentura Reuters, ve Vietnamu zasedl vojenský soud, který na základě obvinění z korupce poslal na 12 let do vězení prvního důstojníka vietnamské armády. 

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme