Za smrt Kimova nevlastního bratra dostala Vietnamka tři roky vězení. Propustí ji v květnu

Malajsijský soud v pondělí poslal Vietnamku Doan Thi Huongovou, původně viněnou z vraždy nevlastního bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una, do vězení na tři roky a čtyři měsíce. Podle jejího právníka to znamená, že bude už v prvním květnovém týdnu propuštěna na svobodu, informovala agentura AFP.

Kuala Lumpur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vietnamka Doan Thi Huong je odváděna k soudu v březnu 2019 | Foto: Lai Seng Sin | Zdroj: Reuters

Prokuratura krátce před vynesením rozsudku obvinění vůči ženě zmírnila z vraždy na úmyslné zranění nebezpečnou zbraní nebo prostředkem.

Kim Čong-nam byl zavražděn na příkaz vlády v Pchjongjangu, tvrdí USA. Oznámily další sankce

Číst článek

Diktátorův bratr Kim Čong-nam byl zavražděn v únoru 2017 na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru. Dvě ženy, Indonésanka a Vietnamka, byly obviněny z toho, že v prostorách letištního terminálu oběti vstříkly do obličeje nervový plyn VX. Indonésanka Siti Aisyahová byla nečekaně propuštěna na svobodu minulý měsíc.

‚Zájem spravedlnosti‘

Podle agentury AP, která se odvolává na právníky ženy, se Doan Thi Huongová po vznesení „alternativního obvinění“ přiznala a žádala o slitování. Vietnamka přitom byla nově obviněna pouze z úmyslného způsobení zranění nebezpečnou zbraní nebo prostředkem. Za to 30leté ženě hrozilo nanejvýš desetileté vězení, zatímco předtím jí hrozilo doživotí.

Soudce Azmi Ariffin v pondělí konstatoval, že délka vězení podle jeho názoru „poslouží zájmu spravedlnosti“. Odsouzené řekl, že má „veliké štěstí“, a popřál jí vše nejlepší.

Ambasádu KLDR ve Španělsku přepadla skupina disidentů, přemlouvala zaměstnance ke zběhnutí

Číst článek

Huongová prostřednictvím tlumočníka poděkovala soudu, prokuratuře i vládám Malajsie a Vietnamu. Novinářům pak řekla, že je šťastná a doufá, že se po návratu do Vietnamu stane zpěvačkou nebo herečkou.

Dobré chování

Její právník řekl, že očekává propuštění své mandantky v prvním týdnu května poté, co jí bude trest zkrácen o třetinu díky dobrému chování.

Prokurátor Iskandar Ahmad v pondělí soudu řekl, že od nejvyššího žalobce dostal pokyn, aby Doan Thi Huongové nabídl mírnější „alternativní obvinění“. Ještě v březnu prokuratura odmítla žádost Vietnamu o stažení obžaloby z vraždy.

Obě ženy svou vinu od počátku odmítaly a hájily se tím, že je oklamali severokorejští agenti, kteří jim namluvili, že vstříknutí látky do obličeje Kim Čong-nama je jen neškodný kanadský žertík pro skrytou kameru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme