Porouchaná výletní loď u Norska se dostala zpět do přístavu, všichni pasažéři jsou v bezpečí

Náročná záchranná operace u západního pobřeží Norska v neděli odpoledne šťastně skončila, když porouchaná výletní loď Viking Sky dorazila v 16.30 SEČ do přístavu v Molde. Všichni pasažéři jsou nyní v bezpečí.

Tento článek je více než rok starý.

Oslo (Aktualizováno: 7:34 25. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lodi, na jejíž palubě bylo celkem 1373 lidí, vypadly motory a za silného větru a vlnobití ji proud unášel k pobřeží

Lodi, na jejíž palubě bylo celkem 1373 lidí, vypadly motory a za silného větru a vlnobití ji proud unášel k pobřeží | Foto: Frank Einar Vatne/NTB Scanpix | Zdroj: Reuters

Před více než 24 hodinami vyslalo plavidlo se 1373 lidmi na palubě nouzový signál poté, co mu v bouřlivém počasí vysadily motory a loď byla volně hnána k pobřežním skaliskům. Při spuštěné letecké evakuaci bylo na pevninu dopraveno 463 osob, 17 z nich bylo se zraněními či onemocněním převezeno do nemocnice.

Zbývajících zhruba 900 lidí přetrpělo noc na lodi, kterou v neděli remorkéry přitáhly do nejbližšího malého přístavu. Norská televize ukázala šťastný konec jejich dramatické cesty na záběrech, kde pasažéři mávali z paluby lodi nebo z okének kajut.

Lodi Viking Sky, která se v sobotu kvůli bouřlivému počasí dostala do potíží, vypadly motory a za silného větru a vlnobití ji proud unášel k pobřeží. Podle příslušníka pobřežní stráže Emila Heggelunda ji v jednu chvíli dělilo od nárazu na útesy pouhých 100 metrů. Ještě před půlnocí se podařilo činnost tří ze čtyř motorů obnovit, záchranáři však pomocí vrtulníků dál pokračovali v odvážení cestujících na pevninu.

Špatné počasí

Výletní loď vezla 915 cestujících a početnou posádku. Zdejší pobřeží je plné mělčin a útesů, a pro velké lodi je proto nebezpečné dostat se do jeho příliš těsné blízkosti. V sobotu navíc na místě panovalo velmi špatné počasí: foukal vítr o rychlosti kolem 90 kilometrů v hodině, vlny byly vysoké až osm metrů.

Na palubě lodi Viking Sky byli zejména turisté z Británie a USA, napsala agentura Reuters. Vlastník lodi, společnost Viking Ocean Cruises, žádné další podrobnosti neuvedla. Pět helikoptér, které létaly mezi lodí a pobřežím, dopravily do bezpečí nejprve seniory a nemocné. Podle médií jsou tři pacienti ve vážném stavu, a to včetně devadesátiletého muže a jeho sedmdesátileté manželky.

„Bála jsem se. Nikdy jsem nezažila nic tak děsivého,“ řekla norské televizi NRK Janet Jacobová, která patřila mezi první skupinu cestujících evakuovaných do nedalekého Molde. Let vrtulníkem do bezpečí se odehrával za silného vichru, který jí připomínal „tornádo“, a tak se modlila „za bezpečí všech na palubě“. Američan John Curry řekl NRK, že obědval, když se loď začala otřásat. „Vypukl prostě chaos. Na let vrtulníkem bych raději nevzpomínal, nebylo to nic pěkného,“ dodal.

Kromě výletní lodi Viking Sky se v sobotu dostalo ve stejné oblasti do potíží i nákladní plavidlo Hagland Captain. Devět členů jeho posádky už záchranáři s vrtulníky evakuovali.

Viking Sky podle agentury AP vyplula na dvanáctidenní plavbu 14. března z Bergenu, cestující se podívali mimo jiné do Narviku a Stavangeru. V úterý příští týden měla loď plavbu ukončit v britském přístavu Tilbury na Temži.

Kromě výletní lodi Viking Sky se v sobotu dostalo ve stejné oblasti do potíží i nákladní plavidlo Hagland Captain | Foto: Svein Ove Ekornesvag/NTB Scanpix | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme