Viktor Juščenko byl propuštěn z vídeňské kliniky

Vůdce ukrajinské opozice a kandidát na prezidenta Viktor Juščenko se vrací z vídeňské nemocnice domů. Tam chce pokračovat v předvolební kampani. Přesně za čtrnáct dnů se v opakovaném druhém kole prezidentských voleb utká se svým protivníkem Viktorem Janukovyčem. Juščenko se na vídeňské soukromé klinice Rudolfinerhaus léčil ze svého "záhadného" onemocnění. Teprve v sobotu tamní odborníci stanovili definitivní diagnózu - otrava dioxinem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Juščenko | Foto: ČTK/AP

Z nejhoršího je Viktor Juščenko prý podle lékařů už venku, zjizvený obličej si ale bude léčit dva až tři roky. Ukrajinská generální prokuratura už také v souvislosti se zveřejněním diagnózy obnovila vyšetřování celého případu.

Až do úplného zjištění okolností otrávení Viktora Juščenka bude prokuratura vyšetřování vést jako vyšetřování pokusu o vraždu veřejného činitele. Nový generální prokurátor o tom rozhodl po oznámení lékařů, že opoziční vůdce byl otráven dioxinem.

Předchozí ukrajinský generální prokurátor, který byl na nátlak opozice tento týden odvolán, na základě údajů ukrajinské bezpečnostní služby vyšetřování v říjnu zastavil.

Viktor Juščenko před a po nemoci | Foto: ČTK

Velmi podrážděně na zprávy o tom, že se Juščenka někdo zřejmě pokusil otrávit, reagovaly Spojené státy. Washington žádá prošetření této záležitosti a věří, že se opoziční lídr zcela zotaví. USA a Kanada usilují o spravedlivé a svobodné volby, na které vyšlou stovky pozorovatelů.

Washington dal najevo hluboké znepokojení nad zprávami o otravě ukrajinského opozičního lídra dioxinem. Volby 26. prosince by tam měly podle amerického ministerstva zahraničí odrazit vůli ukrajinského lidu. Američané se nedomnívají, že to musí být jen volba mezi západním a východním vlivem.

Spojené státy vyšlou na volby asi 100, Kanada až 500 pozorovatelů, kteří se stanou součástí tisícihlavé mise, kterou formuje Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Obě severoamerické země už vyčlenily pro tento účel několik miliónů dolarů.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská, Mária Mikušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme