Viktor Juščenko byl propuštěn z vídeňské kliniky

Vůdce ukrajinské opozice a kandidát na prezidenta Viktor Juščenko se vrací z vídeňské nemocnice domů. Tam chce pokračovat v předvolební kampani. Přesně za čtrnáct dnů se v opakovaném druhém kole prezidentských voleb utká se svým protivníkem Viktorem Janukovyčem. Juščenko se na vídeňské soukromé klinice Rudolfinerhaus léčil ze svého "záhadného" onemocnění. Teprve v sobotu tamní odborníci stanovili definitivní diagnózu - otrava dioxinem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Juščenko | Zdroj: ČTK

Z nejhoršího je Viktor Juščenko prý podle lékařů už venku, zjizvený obličej si ale bude léčit dva až tři roky. Ukrajinská generální prokuratura už také v souvislosti se zveřejněním diagnózy obnovila vyšetřování celého případu.

Až do úplného zjištění okolností otrávení Viktora Juščenka bude prokuratura vyšetřování vést jako vyšetřování pokusu o vraždu veřejného činitele. Nový generální prokurátor o tom rozhodl po oznámení lékařů, že opoziční vůdce byl otráven dioxinem.

Předchozí ukrajinský generální prokurátor, který byl na nátlak opozice tento týden odvolán, na základě údajů ukrajinské bezpečnostní služby vyšetřování v říjnu zastavil.

Viktor Juščenko před a po nemoci | Foto: ČTK

Velmi podrážděně na zprávy o tom, že se Juščenka někdo zřejmě pokusil otrávit, reagovaly Spojené státy. Washington žádá prošetření této záležitosti a věří, že se opoziční lídr zcela zotaví. USA a Kanada usilují o spravedlivé a svobodné volby, na které vyšlou stovky pozorovatelů.

Washington dal najevo hluboké znepokojení nad zprávami o otravě ukrajinského opozičního lídra dioxinem. Volby 26. prosince by tam měly podle amerického ministerstva zahraničí odrazit vůli ukrajinského lidu. Američané se nedomnívají, že to musí být jen volba mezi západním a východním vlivem.

Spojené státy vyšlou na volby asi 100, Kanada až 500 pozorovatelů, kteří se stanou součástí tisícihlavé mise, kterou formuje Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Obě severoamerické země už vyčlenily pro tento účel několik miliónů dolarů.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská, Mária Mikušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme