Viktor Juščenko oficiálním vítězem prezidentských voleb

Ukrajinská ústřední volební komise v pondělí večer oficiálně vyhlásila opozičního předáka Viktora Juščenka vítězem prosincových prezidentských voleb. Jeho soupeř, bývalý premiér Viktor Janukovyč neuspěl s řadou protestů proti údajné neregulérnosti hlasování a sčítání volebních lístků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace v Kyjevě | Foto: EBU

Juščenko vyhrál v opakovaném druhém kole voleb poté, co jeho stoupenci odmítli přijmout původní výsledky druhého kola. V něm v listopadu podle tehdejší ústřední volební komise vyhrál Janukovyč, promoskevsky orientovaný politik s podporou východní části země.

Opakování druhého kola voleb nařídil Nejvyšší soud, který listopadové hlasování prohlásil za neplatné. Nejvyšší soud v pondělí také zamítl čtyři stížnosti Janukovyčova tábora. Stížnosti Janukovyče měly formální nedostatky, tak zní oficiální důvod ukrajinského nejvyššího soudu, proč je odmítl uznat. Bývalý ukrajinský premiér se ale dál bude snažit zpochybnit vítězství Viktora Juščenka. U soudu leží ještě jedna jeho žaloba a Janukovyčův volební tým připravuje další hromadné stížnosti na neregulérnost opakovaného druhého kola prezidentských voleb.

Agentury připomínají, že už v úterý by mohlo být známo datum Juščenkovy inaugurace, zřejmě kolem 15. ledna.

Milan Kopp, Zdenka Turková, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme