Viktor Juščenko vítězem opakovaných ukrajinských voleb

Ukrajinské prezidentské volby vyhrál podle oficiálních výsledků opoziční lídr Viktor Juščenko. Vyplývá to z dat získaných po sečtení většiny hlasovacích lístků. Juščenka podpořilo 54 procent voličů. Jeho soupeř, premiér Viktor Janukovyč získal 42 procent hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Juščenko | Zdroj: ČTK

Juščenka volila hlavně západní část Ukrajiny. Pro Janukovyče hlasovali lidé na východě a jihovýchodě země. Volební účast dosáhla 77 procent.

Hlasování sledovaly tisíce místních i mezinárodních pozorovatelů. Mezi nimi bylo i 40 Čechů.

Vůdce "oranžové opozice" na nočním shromáždění v centru Kyjeva prohlásil, že prvním úkolem bude vytvoření čestné a profesionální vlády. Na svou první zahraniční cestu se chce vydat do Moskvy, aby se tam setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a vysvětlil mu, že jeho vítězství neznamená příchod k moci antiruských sil.

Na svou první domácí cestu pojede nový ukrajinský prezident do Doněcka, který je baštou stoupenců poraženého premiéra Viktora Janukovyče.

Martin Dorazín, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme