Viktor Juščenko vyzývá ke generální stávce

Politická krize na Ukrajině se vyostřila. Opozice odmítá výsledky prezidentských voleb a její lídr Viktor Juščenko vyzývá ke generální stávce. V ulicích Kyjeva stále protestují desetitisíce lidí. Stávající prezident Leonid Kučma se netají svými obavami z občanské války. Volební výsledek odmítají uznat Spojené státy, jejich přehodnocení požadují NATO i Evropská unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Juščenko | Zdroj: ČTK

Opozičním kandidát na prezidenta Viktor Juščenko neuznal vítězství svého rivala Viktora Janukovyče a vyzval své příznice k účasti na generální stávce. Napětí v zemi se stupňuje. Stávající prezident Leonid Kučma varuje před občanskou válkou.

Podle ústřední volební komise vyhrál prezidentské volby současný premiér, prorusky orientovaný politik Viktor Janukovyč, který získal téměř 49 a půl procenta hlasů. Opozičního kandidáta Viktora Juščenka prý podpořilo o něco více než 46 a půl procenta voličů.

Janukovyč pak vystoupil v ukrajinské televizi a s odvoláním na vyhlášení výsledků ústřední volební komise zdůraznil, že se považuje za nového prezidenta země. Svému rivalovi současně nabídl rozhovory, které by měly nalézt východisko z komplikované situace.

Ukrajinská opozice ale odmítá premiéra Janukovyče jako vítěze prezidentských voleb. Jeho protikandidát Juščenko dokonce prohlásil, že po oznámení oficiálních výsledků voleb se Ukrajina ocitla na pokraji občanské války.

Na další možný scénář se Radiožurnál zeptal pozorovatele OBSE Martina Dvořáka, který se ve středu vrátil z Ukrajiny: "Opozice pracuje trochu chaoticky, improvizuje. Lidé jsou velmi odhodlaní, avšak podléhají různým náladám a panikám. Ukrajinci z Kyjeva mi psali, že u města jsou tanky, myslím, že je to fáma, avšak nevyloučil bych ani použití násilí."

Spojené státy výsledky prezidentských voleb na Ukrajině neuznávají. Ve Washingtonu to prohlásil ministr zahraničí Colin Powell. Současně vyzval ukrajinskou vládu, aby při řešení politické krize postupovala "odpovědně" - jinak to bude mít dopad na vzájemné vztahy.

Představitelé Evropské unie budou o ukrajinské krizi jednat ve čtvrtek v Haagu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který jako jediný zahraniční státník uznal volební vítězství ukrajinského premiéra Viktora Janukovyče.

Milan Kopp, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme