Viktor Kožený byl zatčen na Bahamách

Podnikatel českého původu Viktor Kožený byl zatčen na Bahamách. Podle mluvčího newyorské pobočky FBI hned v pátek podstoupí slyšení o vydání do Spojených států. Americká justice totiž Koženého obžalovala z korupce velkého rozsahu. Podle obžaloby u newyorského soudu se činů dopustil spolu s dalšími dvěma komplici na území Ázerbájdžánu, kde se chtěl zapojit do privatizace ropného průmyslu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Kožený | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Podle agentury AP se dva z obžalovaných vzdali americké FBI a třetí byl zadržen mimo území Spojených států. Trojice se měla snažit podplatit vysoce postavené činitele v bývalém sovětském Ázerbájdžánu, aby získala přednost při privatizaci ropného průmyslu. Spolu s Viktorem Koženým byli obžalováni Američané Frederik Bourke a David Pinkerton.

Obžaloba, která má 27 stran, tvrdí, že Koženého společnosti nabídly stovky milionů dolarů na úplatcích - a desítky milionů byly dokonce vyplaceny - za příslib práva na podílech v některých ázerbájdžánských ropných společnostech. Stalo se tak v rozmezí let 1997 až 1999. Kožený podle obžaloby posílal ze Švýcarska do Ázerbájdžánu letadla plná peněz.

Jeho záměr se mu však nezdařil. V případě, že budou obžalovaní uznáni vinnými, hrozí jim 20 let vězení za praní špinavých peněz a pět let vězení za každý z 27 bodů obžaloby.

Bývalý šéf Harvardských fondů Viktor Kožený je pro rozsáhlé podvody stíhán několik let i v Česku, a to společně s bývalým šéfem představenstva Harvardského průmyslového holdingu Borisem Vostrým. Ten žije ve středoamerické Belize. Oba podle policie v letech 1995 až 1997 převáděli majetek v hodnotě 11,5 miliardy korun z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice. Holding pak skončil v likvidaci. Naše republika v červnu letošního roku navázala s Bahamami diplomatické styky a požádala o vydání Viktora Koženého.

Stanovisko české justice k nejnovějšímu vývoji v případu Kožený poskytl Radiožurnálu mluvčí Ministerstva spravedlnosti Petr Dimun:

"Ministerstvo spravedlnosti už skoro dva roky vede jednání o vydání Viktora Koženého do České republiky s Bahamským souostrovím, na této situaci se nic nemění. To zatčení Viktora Koženého se pravděpodobně událo na Bahamách na základě nové obžaloby vznesené americkou stranou, vydávací řízení pravděpodobně poběží na základě americké žádosti a není jisté, zdali pan Kožený bude, či nebude do Spojených států vydán. Pro českou stranu by se situace změnila pouze v té chvíli, pokud by bylo americké žádosti vyhověno a pan Kožený by byl vydán do Spojených států."

Česká republika by pak zvažovala, zda požádá Washington o vydání Koženého - tato možnost je podle Dimuna nepravděpodobná, nebo zda předá kauzu k trestnímu řízení do Spojených států.

Marika Táborská, Olga Baková, Aleš Kouba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme