Viktor Kožený nadále zůstává ve vazbě

Bahamský soud odročil jednání o možném propuštění finančníka českého původu Viktora Koženého z vazby na čtvrtek. Zadržován je od minulé středy na základě amerického zatykače kvůli podezření z rozsáhlé korupce. Pro Koženého si chtějí přijet agenti FBI.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Kožený | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Spojené státy trvají na vydání Viktora Koženého, který je obviněn z podplácení vysokých činitelů postsovětského Ázerbájdžánu. Soud v bahamském Nassau ale ani v pondělí nerozhodl, zda na rozhodnutí o vydání do Spojených států bude dvaačtyřicetiletý Kožený čekat ve vazbě, nebo bude propuštěn na kauci. Zatím zůstává až do čtvrtka ve vazbě.

Spojené státy sázejí na to, že mají na rozdíl od Česka s Bahamami uzavřenu smlouvu o právní pomoci. Soudní jednání na Bahamách o vydání Koženého Američanům může trvat řadu týdnů.

Údajnou korupcí zahraničních představitelů, která je v USA trestným činem, chtěl Kožený koncem 90. let získat rozhodující podíl při privatizaci ázerbájdžánské státní ropné společnosti. Ázerbájdžánci úplatky v údajné výši desítek milionů dolarů přijali, ale Koženému nic nedali. Američtí investoři, od nichž Kožený získal pod příslibem desetinásobku peníze na koupi ropné firmy, tak přišli o obrovské sumy.

Soud v bahamském Nassau od pátku posuzuje, zda na rozhodnutí o vydání do USA bude finančník čekat ve vazbě, nebo bude propuštěn na kauci. Zatím až do čtvrtka zůstává ve vazbě, řekla reportérka místního listu Bahamas Journal, který se případu věnuje.

Miroslav Konvalina, Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme