Viktor Kožený: Soud potvrdil, že jsem zákon neporušil

Viktor Kožený se vyhne americké justici. Soudní výbor Státní rady britské královny v Londýně dnes rozhodl o tom, že Bahamy podnikatele českého původu nemusejí vydat. Zločiny, ze kterých je obviněn, totiž nejsou v ostrovní zemi trestné. Americké úřady podezřívají Koženého z toho, že v 90. letech uplácel při privatizaci ropného průmyslu v Ázerbajdžánu a že americkým investorům zpronevěřil 350 milionů dolarů. Proti rozsudku už není odvolání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Kožený na archivním snímku z roku 2006

Viktor Kožený na archivním snímku z roku 2006 | Zdroj: ČTK

Předpokládám, že dnes máte skutečně hezký den. Co pro vás rozhodnutí londýnské instance znamená?

„Rozhodnutí v podstatě potvrdilo, že jsem neporušil jakýkoli zákon a že jednání bylo v rámci právních norem. To rovněž doplňuje rozhodnutí amerických soudů, že v té době se na mě americké zákony nevztahovaly.“

Co vaše další kroky?

Přehrát

00:00 / 00:00

Rádio Česko hovořilo o aktuálním soudním verdiktu přímo s Viktorem Koženým

„Momentálně studujeme výroky Nejvyššího soudu, který v podstatě jednomyslně potvrdil rozhodnutí dřívějších soudů na obou instancích. Řídím se právními radami profesionálů a mám pár osobních názorů, ale myslím si, že bude nejlepší vyčkat, jaké bude jejich doporučení.“

Na druhé straně, rozhodnutí soudu vás nezprošťuje viny. V rozhovoru pro Český rozhlas v roce 2003 jste připustil, že při investicích v Ázerbajdžánu vaše skupina podplácela, ale vinu svalujete na americké investory. Přiznáváte teď vinu za činy, které nejsou na Bahamách trestné?

Takzvaný Privy Council je nejvyšším odvolacím soudem pro britská zámořská teritoria a některé bývalé kolonie. Pětice soudců potvrdila dřívější bahamské rozsudky s tím, že zločiny, ze kterých je Kožený obviněn, nejsou na Bahamách trestné. Navíc Ázerbajdžán, kde mělo k trestné činnosti dojít, není signatářem Americké protikorupční dohody, a ani Spojené státy jím v té době nebyly. Dohoda přitom nemá retroaktivní účinek. Soud tak pokorně doporučí královně, aby odvolání zamítla. Ta má sice oficiálně poslední slovo v rozhodování své rady, ale prakticky jen potvrzuje rozhodnutí soudců.

„V žádném případě. Pokud si přečtete celý případ a všechny dokumenty, zjistíte, že dva moji zaměstnanci byli uvrhnuti do vězení na dobu delší než týden bez jakýchkoli nařčení, bylo konfiskováno několik milionů dolarů v investicích. V té době člověk buď přistoupil na ty požadavky, které pan Alijev měl, nebo nepřistoupil. To není situace nikterak rozdílná třeba od somálských pirátů. Já jsem osobně žádný zákon neporušil.“

Co vaše další angažmá? V čem se v současnosti angažujete?

„Velice se zajímám o vědu a většinu doby trávím buď nezávislým výzkumem, nebo jednáním s vědci a doufejme, že to bude věda, kterou budeme v budoucnosti aplikovat i v technologickém průmyslu.“

A co politické ambice? Jsou u ledu nebo vás přímá volba vybičuje k pokusu o kandidaturu?

„O politiku mám samozřejmě zájem. Bohužel, už když jsem se chtěl účastnit voleb do Evropského parlamentu, byl mi odmítnut vstup do České republiky, což bylo naprosto účelové, a potom přišlo vymyšlené trestní stíhání, které nemá jakoukoli bázi. Já doufám, že se situace vyřeší a jednoho dne se budu moct vrátit do České republiky. Potom bude na občanech, aby se rozhodli, koho chtějí volit nebo nechtějí. Doufám, že budu schopen se v budoucnu zapojit a pozitivně přispět České republice.“

Viktor Kožený nebude vydán z Baham do USA, rozhodl soud v Londýně

Číst článek

Ondřej Černý, Lucie Maňourová, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme