Viktor Kožený stráví víkend v policejní cele

Soud na Bahamách odročil na pondělí rozhodnutí o uvalení vazby na Viktora Koženého, nebo o jeho propuštění na kauci. Finančník tak stráví víkend v policejní cele na Bahamách. Newyorský soud Koženého, který pochází z Československa a má irský pas, ve čtvrtek obžaloval spolu s dalšími dvěma muži z úplatkářství velkého rozsahu v Ázerbájdžánu. Na základě amerického zatykače byl pak na Bahamách zatčen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Kožený

Viktor Kožený | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Bahamy již také obdržely žádost amerických úřadů o vydání Viktora Koženého do Spojených států. To ale nebylo předmětem nynějšího soudního jednání. Mluvčí newyorské pobočky americké FBI James Margolin ale tvrdí, že vydání Koženého nestojí nic v cestě. Bahamské ostrovy totiž mají se Spojenými státy úmluvu o vydávání osob.

Právní zástupci Koženého a amerických občanů Frederika Bourkeho a Davida Pinkertona, kteří byli spolu s Koženým obviněni v New Yorku, vinu svých klientů odmítají. Právní zástupce finančníka českého původu Benjamin Brafman tvrdí, že zákon, na jehož základě byla obvinění vznesena, se na Koženého nevztahuje.

Obžaloba, která má 27 stran, tvrdí, že Koženého společnosti nabídly stovky milionů dolarů na úplatcích - a desítky milionů byly dokonce vyplaceny - za příslib práva na podílech v některých ázerbájdžánských ropných společnostech. Pokud bude odsouzený, hrozí mu dlouholetý trest vězení.

Marika Táborská, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme