Orbán podle kritiků překročil hranici, Evropská lidová strana bude hlasovat o vyloučení jeho Fideszu

Ve frakci Evropské lidové strany (EPP) je napětí. Strana bude podle agentur AFP a DPA hlasovat o vyloučení maďarského Fideszu premiéra Viktora Orbána, jenž podle některých svými výroky zašel za hranu únosnosti. O hlasování požádalo nejméně devět členů EPP z osmi členských zemí Evropské unie, což bylo podmínkou pro vyvolání hlasování. Orbán už o víkendu označil ty, kteří volají po vyloučení Fideszu, za „užitečné idioty“.

Brusel/Budapešť (Aktualizováno: 21:23 4. 3. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Orbán avizoval, že se po 15. březnu objeví v nové kampani tvář místopředsedy EK Franse Timmermanse

Viktor Orbán avizoval, že se po 15. březnu objeví v nové kampani tvář místopředsedy EK Franse Timmermanse | Foto: Tamas Kaszas | Zdroj: Reuters

Důvod nespokojenosti? Maďarská vláda na billboardech a v celostránkových inzerátech v novinách tvrdí, že se předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a americký miliardář a filantrop maďarského původu George Soros snaží otevřít Maďarsko migrantům.

Jedna strana?

Sám Juncker, který v čele komise letos končí, stejně jako Orbán patří k EPP. V reakci na maďarskou kampaň nicméně Fidesz vyzval, aby EPP opustil.

Pro Evropskou lidovou stranu je přitom maďarská strana dál cenná – podle projekce rozdělení mandátů po volbách by mohla „dodat“ až 13 poslanců.

Navzdory tomu podporu výzvě již vyjádřili například vrcholní představitelé konzervativních stran z Lucemburska či Švédska. Přidali se i další, a tak EPP v pondělí večer oznámila, že zahájila proceduru, na jejímž konci by mohl Fidesz vyloučen z jejích řad. Jasno by mělo být 20. března.

‚Užiteční idioti,‘ označil Orbán své odpůrce z EU. Odchod Merkelové z politiky je podle něj ztrátou

Číst článek

Červená linie

Kampaň vadí i některým českým poslancům z EPP. „Orbán začíná překračovat červenou linii a zbytečně se dostává do izolace. Myslím, že pokud bude s touto rétorikou pokračovat, sám poškodí Fidesz a postavení Maďarska,“ reagoval na dotaz iROZHLAS.cz europoslanec Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL. „Vždy jsem se Maďarska zastával proti neoprávněné kritice, ale v tomto ho hájit neumím a nebudu to dělat,“ dodal.

„Jde na hraně toho, co je ještě únosné,“ komentovala Orbánovy výroky poslankyně Michaela Šojdrová, Zdechovského stranická kolegyně. Maďarský premiér se podle ní vyřazuje sám.

„Vidím velký rozpor mezi tím, jak se vyjadřuje Orbán, jak je vedena tato kampaň a jakým způsobem postupuje frakce. Jestli bude Orbán dál podnikat tyto kroky, on se vzdaluje politice EPP – především v tom osobním napadání,“ dodala.

Obdobný názor zastává i europoslanec Stanislav Polčák (STAN). „Svůj vztah k Orbánovi jsem vyjádřil hlasováním při zprávě o dodržování právního státu v Maďarsku. STAN není členskou stranou EPP, proto to necháváme na našem koaličním partnerovi,“ uvedl pro iROZHLAS.cz europoslanec Stanislav Polčák. „Obecně kampaň pana Orbána považuji za těžko obhajitelnou z pohledu principu spolupráce uvnitř jedné parlamentní frakce.“

‚Užiteční idioti levice‘

Maďarský premiér ve víkendovém rozhovoru označil své odpůrce z řad evropských lidovců za „užitečné idioty“. „Ne každý tomu rozumí, ale v politické odborné literatuře se jim podle Lenina říká ‚užiteční idioti‘. Zatímco si myslí, že vedou duchovní boj, slouží mocenským zájmům jiných, ano, našich protivníků,“ uvedl v rozhovoru poskytnutém německému listu Welt am Sonntag.

Ve skutečnosti podle něj za celou kontroverzí vězí levice, která se snaží křesťanské demokraty před květnovými volbami do europarlamentu oslabit.

Fidesz – bohatá nevěsta?

Podle aktuální projekce rozdělení mandátů v příštím Evropském parlamentu by Orbánův Fidesz získal v květnových volbách 53 procent, což by znamenalo i 13 poslanců pro frakci evropských lidovců.

To pro EPP není zanedbatelné číslo, protože odhady předpovídají oslabení nejsilnější parlamentní frakce ze současných 271 poslanců na 181. V Maďarsku by přitom oproti současnému stavu o jeden mandát posílila.

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila principy „bohaté nevěsty“ do politiky patří. „Ale mnohem více tam patří obhajoba určitých hodnot a slušné jednání. Pro mě je tato kampaň velmi závažná a pocitově překračuje přijatelnou mez, protože nemohu chtít být členem EPP a zároveň veřejně dělat kampaň na kritice člověka, který za EPP dělá předsedu Evropské komise,“ řekl europoslanec serveru iROZHLAS.cz.

Napětí uvnitř frakce

Mírnější názor má poslanec Jaromír Štětina, i když je dlouhodobým odpůrcem členství Fideszu v EPP. „Nepozoruji, že by ta hranice byla překročena, ale cítím jisté napětí uvnitř frakce Evropské lidové strany. Někteří naši maďarští kolegové jsou buďto straníci nebo podporovatelé Fideszu a mají mnohem nacionalističtější a radikálnější názory, než má samotná frakce EPP,“ myslí si poslanec, který se rozešel s TOP 09 a chce kandidovat za nové hnutí Evropa společně.

‚I vy si zasloužíte fakta a ne fikci.‘ Evropská komise se tvrdě vymezila proti kampani maďarské vlády

Číst článek

Orbán podle Štětiny hledá cestu, jak oslovit maďarské voliče s odporem k EU. Jako pragmatika vidí Orbána i europoslanec Pavel Svoboda z KDU-ČSL. „Na mě působí tak, že má problém pochopit hodnotově orientovanou politiku a je pragmatický. EPP je nejsilnější stranou, a to pragmatickému politikovi, kterým Orbán je, vyhovuje,“ řekl poslanec redakci.

Příštím terčem Timmermans

Sama Evropská komise už minulý týden v reakci na maďarskou kampaň zveřejnila rozbor jejích jednotlivých bodů, které označila za „výmysly“.

„Komise byla jednoznačná ohledně názoru na maďarskou vládní kampaň, která se míjí s pravdou a snaží se vykreslit temný obraz tajného spiknutí, údajně vybízejícího k větší migraci do Evropy,“ uvedl v pondělí mluvčí EK Margaritis Schinas.

„Jestli tato kampaň si bere na mušku či napadá našeho předsedu, našeho prvního místopředsedu Franse Timmermanse či jakéhokoli jiného člena naší instituce, budeme na nepravdy a klamání reagovat stejnou silou a obhajovat naši práci,“ dodal.

Současná plakátová kampaň s Junckerem podle maďarské vlády skončí 15. března. V rozhovoru s Welt am Sonntag ale Orbán avizoval, že se poté v nové kampani objeví jiná tvář Evropské komise: její místopředseda a zároveň kandidát socialistů na předsedu EK Frans Timmermans. Stejně jako Juncker by měl být na plakátech nizozemský politik zobrazen vedle Sorose.

Filip Harzer, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme