Spojí se Orbán s Kaczyńským? Maďarský premiér naznačil, že Fidesz opustí evropské lidovce

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek připustil, že spor kvůli protibruselské kampani jeho vlády by mohl skončit vystoupením jeho strany Fidesz z Evropské lidové strany (EPP). Pokud se tak stane, rozhovory o nové politické platformě zahájí v Polsku, naznačil maďarský ministerský předseda v rozhovoru s maďarským rozhlasem.

Tento článek je více než rok starý.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda polské vládnoucí strany Jarosław Kaczyński a maďarský premiér Viktor Orbán

Předseda polské vládnoucí strany Jarosław Kaczyński a maďarský premiér Viktor Orbán | Zdroj: Profimedia

Orbánově straně hrozí vyloučení z EPP mimo jiné kvůli billboardům útočícím na předsedu Evropské komise Jeana-Claudea Junckera.

Viktor Orbán na křižovatce. Čeká ho vyhazov, omluva, nebo změna evropského stranického dresu?

Číst článek

ELS nyní zvažuje vyloučení Fideszu ze svých řad. „Debata by mohla skončit tím, že (Fidesz) najde své místo nikoli uvnitř, ale vně lidové strany,“ prohlásil Orbán. „Pokud budeme muset začít něco nového, pak bude zjevně prvním místem, kde povedeme rozhovory, Polsko,“ dodal Orbán.

Teď je Orbán paradoxně v EPP společně s hlavní polskou opoziční stranou Občanskou platformou. Háček v možní alianci s polskou vládnoucí stranou Právo a spravedlnost Jarosława Kaczyńského by ale mohl být v přístupu k Rusku. Polskou a maďarskou vládu totiž sice spojuje postoj k migraci i k Bruselu (nezasahujte nám do našich věcí!), Rusko ale Poláci vnímají jako přirozeného nepřítele, zatímco Orbánova vláda je k němu vstřícná.

Weber: ukončete kampaň

V úterý kandidát ELS na příštího předsedu Evropské komise Manfred Weber řekl, že aby Fidesz mohl mezi evropskými lidovci zůstat, musel by mimo jiné odstranit kontroverzní billboardy. Šéf Orbánova kabinetu Gergely Gulyás ve čtvrtek ujistil, že příští týden budou sporné billboardy vyměněny.

Gulyás rovněž zdůraznil, že Fidesz „i přes zklamání v určitých věcech nadále považuje ELS za nejlepší platformu pro prosazování křesťanskodemokratické politiky“.

Kampaň maďarské vlády spojuje předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera a amerického miliardáře a filantropa maďarského původu George Sorose s podporou migrace a s oslabováním ochrany hranic.

Viktor Orbán avizoval, že se po 15. březnu objeví v nové kampani tvář místopředsedy EK Franse Timmermanse | Foto: Tamas Kaszas | Zdroj: Reuters

ČTK, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme