Orbán hájí kontroverzní opatření. ‚Nebraňte nám v boji s pandemií,‘ vyzval šéfku Rady Evropy

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval generální tajemnici Rady Evropy Mariju Pejčinovičovou Buričovou, aby nebránila zemi v úsilí vypořádat se s pandemií koronaviru. O dopise ve čtvrtek informovala agentura MTI s odvoláním na Orbánova tiskového mluvčího. Orbán tak reagoval na kritiku kvůli chystanému udělení mimořádných pravomocí maďarské vládě.

Budapěšť Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Viktor Orbán

Maďarská vláda navrhuje až pětileté vězení za zveřejnění poplašných zpráv | Foto: Fotobanka Profimedia

Kabinet by při schválení opatření mohl nově vládnout pomocí dekretů. Ta počítají i s tvrdými nařízeními, jako je například trest vězení za šíření zpráv považovaných za nepravdivé. Plánované kroky kromě Rady Evropy bedlivě sleduje i Evropská komise.

Ukrajina zruší letecké i vlakové spoje s ostatními zeměmi, nouzový stav prodlouží do konce dubna

Číst článek

Maďarský premiér v dopise vyzývá generální tajemnici Rady Evropy, aby si prostudovala přesný text příslušného zákona, který byl předložen parlamentu, a prozkoumala i totožné kroky, které přijímají jiné země. „Jestliže nám v současné krizi nejste schopni pomoci, žádám vás, abyste nám alespoň nebránili v našem úsilí,“ napsal Orbán.

Maďarsko nyní eviduje 261 případů nákazy, vyplývá z údajů na vládní stránce koronavirus.gov.hu. Deset osob zemřelo a 28 pacientů se vyléčilo. Dalších 100 lidí se nachází v karanténě.

Zneužitelnost opatření

Maďarský parlament má tento týden jednat o návrhu zákona, který předpokládá rozšíření stavu nouze, jenž byl v zemi kvůli nákaze vyhlášen na počátku března. Podle kritiků je návrh zákona nebezpečný zejména právě tím, že není časově omezený. Kvůli tomu by také mohla být navrhovaná opatření velice snadno zneužitelná.

Návrh počítá rovněž až s pětiletým vězením za zveřejnění nepravdivé informace, která by znepokojila veřejnost nebo mařila úsilí vlády chránit lidi. To vzbuzuje obavy nezávislých novinářů, kteří bývají maďarskými úřady často obviňováni z šíření nepravdivých zpráv.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme