VIDEO: Maďarská opozice chtěla přečíst ve státní televizi své požadavky. Ochranka ji násilím vyvedla

Ani s pondělním ránem se situace v Maďarsku neuklidnila. Po již čtvrté demonstraci v jednom týdnu proti Orbánově vládě strávilo třináct opozičních poslanců noc v budově státní televize a rozhlasu MTVA, uvedla agentura MTI. Snažili se přečíst v živém vysílání petici s pěti požadavky protestujících. Ochranka jim to znemožnila a nad ránem násilím vyvedla dva opoziční poslance.

Budapešť Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V neděli večer protestovalo více než 15 tisíc lidí během čtvrté a zároveň největší demonstrace, uvedl německý server Deutsche Welle. Katalyzátorem protestů je novela zákoníku práce, přezdívaná „otrocký zákon“, která zvyšuje limit na počet přesčasů pro zaměstnance.

V noci z neděle na pondělí se opoziční poslanci a poslankyně snažili v živém vysílání televize přečíst pět požadavků – mezi které patří i stažení „otrockého zákona“, méně přesčasů pro policii nebo nezávislé soudnictví. Soukromá ochranka jim to ale znemožnila a dva z nich nad ránem násilím vyvedla.

Europoslanec István Ujhelyi z maďarské socialistické strany na twitteru uvedl, že opoziční poslanci se pokoušeli během noci pětkrát kontaktovat policii. „Ozbrojená bezpečnostní služba použila sílu proti zvoleným poslanců a zamezila jejich volnému pohybu ve veřejné budově. Policie nepřijde,“ napsal. Později dodal, že podle MTVA ohrožovali poslanci bezpečnost zaměstnanců státního média.

Podle jeho vyjádření zůstává stále v budově. Několik dalších poslanců muselo přeskočit plot, protože jim nebylo umožněno vstoupit hlavních vchodem, ačkoli ukazovali jejich parlamentní průkazky, napsal Ujhelyi.

‚Mlátí opoziční poslance‘

Podle maďarského serveru Index vyvedla ochranka násilím spolupředsedu strany Politika může být jiná Ákose Hadházyho a poslankyni téže strany Bernadette Szélovou. „Mlátí opoziční poslance,“ uvedla Szélová.

Server maďarského týdeníku Heti Világgazdaság uvedl, že další dva poslanci zůstali i ráno v budově státní mediální skupiny.

Opoziční poslanci se snažili setkat buď s editory, nebo se šéfem vysílání Dánielem Pappem, aby mohli své požadavky přečíst v živém vysílání. To jim ale nebylo umožněno. Na fotkách a vidiích na twitteru z budovy MTVA je vidět napjatá atmosféra. Poslanec Ákos Hadházy se dokonce pokoušel šplhat zvnějšku schodiště, aby se dostal přes ochranku.

Téměř hodinový záznam vysílaný Bernadette Szélovou je možné zhlédnout zde.

‚Veselé Vánoce, pane premiére‘

Nedělní demonstraci, nazvanou organizátory „Veselé Vánoce, pane premiére“, pořádali jak obyčejní občané, tak levicové opoziční strany a studentské spolky. Protestující mávali vlajkami Maďarska a Evropské unie, neodradilo je ani velmi chladné počasí.

Podle maďarských komentátorů lze nejnovější události vnímat jako znovuzrození maďarské opozice, která vystupuje v dříve nevídané shodě, uvedla ČTK. Na protestech se podílejí jak liberální strany, tak dříve vládní socialisté (MSZP) a pravicová strana Jobbik.

Novela „otrockého“ zákoníku práce umožňuje, aby zaměstnanci ročně odpracovali až 400 přesčasových hodin místo dosavadního limitu 250 hodin. Protestovaly proti ní odbory a ve vzácné shodě i celá parlamentní opozice.

Podle průzkumu agentury Republikon Intézet jí odmítá 83 procent Maďarů. Organizátoři protestů chtěli také vyjádřit nesouhlas i s aktuální reformou soudního systému a podpořit nezávislost médií. Jedním z požadavků bylo také připojení Maďarska k úřadu evropského veřejného žalobce.

och, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme