Viktora Orbána čekají v EP horké chvíle

Ostré kritice bude pravděpodobně muset čelit maďarský premiér Viktor Orbán při dnešním vystoupení v Evropském parlamentu. Bude tam představovat priority své země při půlročním předsedání Radě Evropské unie. Část europoslanců mu chce ale připomenout některé kroky jeho vlády, které se setkaly s negativní odezvou zbytku Evropy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Orbán

Viktor Orbán | Foto: European Commission Audiovisual service

Kritiku sklidí Viktor Orbán hlavně za kontroverzní mediální zákon, který umožňuje ukládat vysoké pokuty sdělovacím prostředkům za nevyvážené zpravodajství. O prohřešcích rozhoduje Rada pro média kontrolovaná vládou.

Na Viktora Orbána chtějí s kritikou zaútočit hlavně poslanci levice, Zelených a Liberálů. Bránit ho bude frakce evropských lidovců, do které strana maďarského premiéra patří.

Svoboda tisku je podle předsedy frakce Josepha Daula nedotknutelná, ale žádá od Evropské komise právní analýzu více než stostránkového zákona, který maďarský premiér slíbil upravit, pokud v něm budou věci v rozporu s evropskými pravidly.

Výhrady českých europoslanců

Ani českým konzervativním europoslancům se ale některé kroky maďarského premiéra nelíbí a nejde jen o mediální zákon.

„Pro mne jsou možná ještě víc za hranou jiné zákony nebo postupy, a to je znárodnění penzijního kapitálu, což je nepředstavitelná věc,“ uvedl Evžen Tošenovský z frakce evropských konzervativců.

Místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček doufá, že maďarský premiér neuslyší kritiku jen z jeho frakce Evropských sociálních demokratů.

„Myslím, že Viktor Orbán uslyší výtky, uslyší výhrady, a já doufám, že to nebude jen z řad sociálních demokratů. Přál bych si, aby to také byla Evropská lidová strana, prostě evropská pravice, aby Viktora Orbána nešetřila, protože tady již nejde o rozdělení na levici a pravici, ale jde o základní, lidská, občanská práva a evropské hodnoty,“ uvedl Libor Rouček.

Velké protesty firem i občanů

Velké zahraniční firmy si například stěžovaly Evropské komisi na uvalení zvláštních daní. Vlna nesouhlasu se zvedla také kvůli novému maďarskému mediálnímu zákonu.

Proti zákonu o médiích protestovalo minulý týden v Budapešti deset tisíc lidí. Své výhrady k němu mají i profesní organizace novinářů v Evropě.

Pavel Novák, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme