Papež František přiletěl do Litvy. V Pobaltí se setká s katolíky i zástupci ruského pravoslaví

Papež František v sobotu dopoledne přicestoval do Litvy, kde zahájil čtyřdenní návštěvu pobaltských republik. V Litvě stráví dva dni, po jednom pak v Lotyšsku a v Estonsku. V regionu byl naposledy před 25 lety papež Jan Pavel II.

audio Vilnius Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papeže Františka přivítala litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová | Foto: Ints Kalnins | Zdroj: Reuters

Hlavu katolické církve na letišti ve Vilniusu přivítala litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová. František se v Pobaltí setká i s dalšími vládními činiteli, v plánu má ale rovněž schůzky nejen s katolíky, ale také s luterány či zástupci ruského pravoslaví.

Přehrát

00:00 / 00:00

O katolické komunitě v Pobaltí a návštěvě papeže v regionu si poslechněte více v příspěvku Českého rozhlasu Plus

Pobaltské země považují cestu za způsob, jímž papež oceňuje sté výročí od vyhlášení jejich nezávislosti. František je v regionu čtvrt století po Janu Pavlu II., který přijel nedlouho poté, co se trojice národů vymanila ze sovětské nadvlády.

Litva, kde papež návštěvu začíná, si i přes desetiletí pod sovětským režimem udržela většinové katolické vyznání, ke kterému se zde hlásí asi 80 procent obyvatel. Naopak v Lotyšsku, kde se ke katolické víře hlásí 16 procent populace, má větší podíl s 25 procenty luteránství a s 19 procenty ruské pravoslaví.

Zcela odlišné je Estonsko, kde se drtivá většina lidí nehlásí k žádnému vyznání. Estonsko spolu s Českou republikou dlouhodobě patří k zemím, kde je podíl obyvatel nevyznávajících žádné náboženství největší na světě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme