Papež František přiletěl do Litvy. V Pobaltí se setká s katolíky i zástupci ruského pravoslaví

Papež František v sobotu dopoledne přicestoval do Litvy, kde zahájil čtyřdenní návštěvu pobaltských republik. V Litvě stráví dva dni, po jednom pak v Lotyšsku a v Estonsku. V regionu byl naposledy před 25 lety papež Jan Pavel II.

audio Vilnius Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papeže Františka přivítala litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová | Foto: Ints Kalnins | Zdroj: Reuters

Hlavu katolické církve na letišti ve Vilniusu přivítala litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová. František se v Pobaltí setká i s dalšími vládními činiteli, v plánu má ale rovněž schůzky nejen s katolíky, ale také s luterány či zástupci ruského pravoslaví.

Přehrát

00:00 / 00:00

O katolické komunitě v Pobaltí a návštěvě papeže v regionu si poslechněte více v příspěvku Českého rozhlasu Plus

Pobaltské země považují cestu za způsob, jímž papež oceňuje sté výročí od vyhlášení jejich nezávislosti. František je v regionu čtvrt století po Janu Pavlu II., který přijel nedlouho poté, co se trojice národů vymanila ze sovětské nadvlády.

Litva, kde papež návštěvu začíná, si i přes desetiletí pod sovětským režimem udržela většinové katolické vyznání, ke kterému se zde hlásí asi 80 procent obyvatel. Naopak v Lotyšsku, kde se ke katolické víře hlásí 16 procent populace, má větší podíl s 25 procenty luteránství a s 19 procenty ruské pravoslaví.

Zcela odlišné je Estonsko, kde se drtivá většina lidí nehlásí k žádnému vyznání. Estonsko spolu s Českou republikou dlouhodobě patří k zemím, kde je podíl obyvatel nevyznávajících žádné náboženství největší na světě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme