Zelené panenky na semaforech místo panáčků. V Litvě oslavili sto let od udělení volebního práva ženám

V litevské metropoli byly uvedeny do provozu semafory zobrazující ženské postavy místo běžných panáčků. Radnice ve Vilniusu tak chtěla připomenout sto let od udělení volebního práva litevským ženám. Informovala o tom agentura AP.

Vilnius Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V litevské metropoli byly uvedeny do provozu semafory zobrazující ženské postavy místo běžných panáčků | Foto: Mindaugas Kulbis | Zdroj: ČTK/AP

Starosta metropole nejjižnějšího z pobaltských států spustil prvních 14 semaforů, kde je zaběhaný piktogram opatřený sukénkou, v pátek. Na tento den totiž připadlo stoleté výročí změny litevské ústavy, díky níž mohly ženy volit. Litva patřila k prvním evropským zemím, které volební právo ženám udělily.

„Ženy se všemi právy jsou podmínkou moderní společnosti. Celosvětově jsme v této věci teprve na půli cesty,“ reagoval na twitteru litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius.

Platová nerovnost v Česku přetrvává. Vysokoškolačky berou o 30 procent méně než muži

Číst článek

Letos v červnu si podobné výročí připomněly v ulicích tisíce Britek. Jako první přiznal volební právo ženám na celonárodní úrovni v roce 1893 Nový Zéland. V Evropě sehrály vůdčí úlohu Finky, kterým bylo volební právo přiznáno v roce 1906. V Československu získaly ženy volební právo v roce 1919. V Lichtenštejnsku se ženy dočkaly volebního práva dokonce až v roce 1984.

Poslední politická bašta mužů v Evropě definitivně padla až v roce 1990, kdy švýcarskému kantonu Appenzell-Innerrhoden nařídil soud uznat volební právo žen, jež jim tam bylo v místních volbách do té doby upíráno, ačkoliv Švýcarsko toto právo uznalo v roce 1971.

#Vilnius celebrates the 100th anniversary of women’s suffrage in #Lithuania. Vilnius traffic signals now send a message - green light to equal rights for all women and girls. 👩🧑🚦 Photo credit @Vilniaus savivaldybė.

15:40 – 30. 10. 2018

25 48

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme