Už druhé náměstí před ruskou ambasádou se bude jmenovat po Němcovovi. Tentokrát ve Vilniusu

Městští radní ve Vilniusu ve středu přijali rozhodnutí pojmenovat prostranství před ruským velvyslanectvím na počest zavražděného ruského opozičního politika, bývalého vicepremiéra Borise Němcova. Oznámila to místní média. Litevské hlavní město je po Washingtonu druhé, které tento krok podniklo.

Vilnius Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zavražděný ruský opoziční politik a bývalý vicepremiér Boris Němcov | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Starosta Remigijus Šimašius původně chtěl, aby náměstí neslo název Ruských demokratů, ale změnil názor po schůzkách s předními ruskými opozičníky a s uprchlíky z Ruska, kteří v Litvě dostali politický azyl," napsal server Delfi.

Zavražděný Němcov má oficiální památník. Jeho jméno nese místo před ruským velvyslanectvím ve Washingtonu

Číst článek

„Až pojmenujeme toto prostranství po Borisi Němcovovi, bude to vyjádření respektu nejen ke konkrétnímu člověku, který byl výraznou postavou se všemi přednostmi a slabinami, ale k symbolu moderního demokratického hnutí, bude to pocta soudobému disidentovi,“ prohlásil starosta a dodal, že tento nápad podporuje i litevské ministerstvo zahraničí.

„Člověka lze zabít, ale nelze zabít paměť, zásady a hodnoty, za které tento člověk bojoval. Nynější režim v Rusku se o to snaží, pokouší se zabít paměť. Moskevské úřady odmítly všechny žádosti o zřízení i té nejmenším připomínky vraždy na mostu. Proto jsme velice vděční těm zemím (které Němcova připomínají),“ prohlásil na zasedání městské rady ruský novinář a opozičník Vladimir Kara-Murza, který je předsedou Němcovovy nadace.

Návrh na pojmenování náměstí po Němcovovi byl podle serveru Newsru.com přijat poměrem 32 hlasů ku jednomu.

Kritika Kremlu zastřelili 27. února 2015 na moskevském mostu naproti Kremlu. Za vraždu byla odsouzena skupina Čečenců, objednavatele zločinu se ale vypátrat nepodařilo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme