Vína ze severu Čech zachutnala i v Bruselu

I na severu Čech se rodí dobré víno. To mělo být základní poselství, se kterým do Bruselu přijeli zástupci Cechu českých vinařů a Ústeckého kraje. Vína z Litoměřicka a Žernosecka prezentovali v secesním Pražském domě v centru belgické metropole. Ochutnali je diplomaté ze zastoupení jiných evropských zemí v Bruselu a také úředníci z evropských institucí. Jak zaznamenal zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Pavel Novák, mnozí byli překvapení, že se i u nás dělá tak dobré víno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Červené víno | Foto: Gastro ČR

Belgičanovi, panu Rafaelovi z Lovaně, rulandské bílé z Žernosek chutnalo. Prý moc. Přiznal, že ani netušil, že se v části Evropy, kde leží Česko, vůbec víno pěstuje. V Belgii se většinou pije francouzské, německé, španělské nebo lucemburské.

Vína z Ústeckého kraje byla pro většinu návštěvníků "wine party" v Pražském domě příjemným překvapením. K jednotlivým vzorkům dostali i výklad znalců z Cechu českých vinařů.

"Rulandské šedé, pinot gris. Odrůda, která v poslední době zaznamenává opravdu mohutný vzestup. Zákazníky je takřka milována," představil další z ochutnávaných vzorků člen předsednictva Cechu Vladimír Šuhájek. "Já to víno dělám jenom 43 let a mám pocit, že tomu možná trošku začínám rozumět," dodal skromně zkušený vinař.

Podle tajemníka Cechu Stanislava Rudolfského nedělá dobré víno dobrým vínem jen kvalitní půda a klimatické podmínky: "Výslednou podobu tomu dává člověk. Práce na vinohradu a práce ve sklepě. Víno nevyrábí, on ho skutečně vytváří. To se potom na kvalitě vína projeví. Je to přesně tak, jak by to mělo být ve všech lidských činnostech."

Víno by podle pana Rudolfského mělo sloužit k obveselení duše. "Ale vždy si musíme uvědomit, že má i duchovní rozměr. Jestliže je za tím skryta taková krásná práce, tak se dostáváme k úplnému vrcholu," dodal.

Pak se začalo ochutnávat. "Je dobré, chutnalo mi. Je velmi dobré," shodly se paní Katarzyna a Ania z polského velvyslanectví. Podle nich je víno ze severu Čech srovnatelné i s francouzskými víny: "Po dnešní prezentaci a vyzkoušení několika odrůd se dá říct, že vaše víno je srovnatelné s německými i francouzskými víny. Je vynikající."

Pro pana Ivana ze slovenského zastoupení při Evropské unii je víno koníčkem. "Zvlášť výjimečný byl tramín, který byl i poměrně dost alkoholický. Měl více než 15% alkoholu. Přesto to bylo velmi vyrovnané víno s krásnou barvou. To dnes u mě byla jednička," zhodnotil pan Ivan, který také přispívá na vinařský blog Červené a biele. Možná se hodnocení vín z Ústeckého kraje objeví i tam.

Přečtěte si také:
S Českým rozhlasem Brno po vinařských stezkách
Vinařův rok aneb nenudí se mostecký vinař Ivan Váňa v zimě?
Tuzemští vinaři mohou žádat o dotace z EU
Do Maďarska za tokajským vínem
Budou pít Francouzi moravské víno?

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme